Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 28-09-2008, 22:51   #74
Gob1in
 
Gob1in's Avatar
 
Reputacja: 1 Gob1in ma wspaniałą reputacjęGob1in ma wspaniałą reputacjęGob1in ma wspaniałą reputacjęGob1in ma wspaniałą reputacjęGob1in ma wspaniałą reputacjęGob1in ma wspaniałą reputacjęGob1in ma wspaniałą reputacjęGob1in ma wspaniałą reputacjęGob1in ma wspaniałą reputacjęGob1in ma wspaniałą reputacjęGob1in ma wspaniałą reputację
Cytat:
Napisał Skryty Zobacz post
2. Jeśli parujesz bronią/tarczą trzymaną w lewej ręce to masz modyfikator -20 do WW. Modyfikarot ten może zanegować tylko umiejętność "oburęczność".
Hmm, jak wspominałem wyżej, nie jestem ekspertem w mechanice. Ale tak sobie przeglądałem podręcznik (w końcu obiecałem się podszkolić ) i za nic nie mogę się doczytać, że przy parowaniu tarczą/bronią trzymaną w "słabszej" ręce postać otrzymuje modyfikator -20 do WW.

Jest za to informacja, że taki modyfikator przysługuje za atak tarczą/bronią trzymaną w "słabszej" ręce. Kolejny akapit mówi o parowaniu i ograniczeniu do jednego parowania w rundzie. Ani słowa o ujemnym modyfikatorze. Zresztą ujemny modyfikator do WW byłby trochę nielogiczny, bo dajcie mi sensowny przykład kogoś, kto trzyma tarczę "silniejszej" ręce. Z zasady jest to uzupełnienie jakiegoś oręża, więc jeżeli ktoś nie stracił głównej broni i próbuje atakować za pomocą tarczy, to taka sytuacja raczej nie wystąpi.

Jak najbardziej cecha parujący dodaje +10 do WW przy parowaniu (tylko). Przy ataku on nie przysługuje i dodatkowo jest -20 do WW, jeżeli postać nie jest oburęczna.

Natomiast co do szarżowania i konieczności przebiegnięcia 4m w linii prostej. Cóż, moim zdaniem trzymanie się sztywno mechaniki nie zawsze daje dobre rezultaty i powinno (tak sądzę) być rozstrzygane przez MG. Dla przykładu - szarża nadaje pierwszemu ciosowi większy impet, a postać by go nabrać musi się rozpędzić. Wobec tego wydaje się logiczne, żeby długonogi elf (dajmy na to z Sz=5)potrzebował więcej przestrzeni, niż nieduży niziołek (z Sz=3). A wg mechaniki obaj potrzebują minimum 4m. Elf ledwo 2x nogami ruszy, a nizioł zdąży się zasapać zanim dobiegnie do przeciwnika .

To tylko takie moje przemyślenia...
 
__________________
I used to be an adventurer like you, but then I took an arrow to the knee...
Gob1in jest offline