Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 13-10-2008, 19:58   #7
Hawkeye
 
Hawkeye's Avatar
 
Reputacja: 1 Hawkeye ma wspaniałą reputacjęHawkeye ma wspaniałą reputacjęHawkeye ma wspaniałą reputacjęHawkeye ma wspaniałą reputacjęHawkeye ma wspaniałą reputacjęHawkeye ma wspaniałą reputacjęHawkeye ma wspaniałą reputacjęHawkeye ma wspaniałą reputacjęHawkeye ma wspaniałą reputacjęHawkeye ma wspaniałą reputacjęHawkeye ma wspaniałą reputację
Tak naprawdę White Wolf zafundował nam dwa zupełnie inne systemy, które są ze sobą tylko luźno powiązane - ogólnym pomysłem i mechaniką.

Jak zresztą wskazuje to dodawanie przedrostka - nowy. Zdaje się, że system ten ma tylu samo przeciwników co zwolenników. Myślę, że gdyby nie przyzwyczajenie do starych systemów zawartych w tym świecie, jego odbiór przez fanów byłby zupełnie inny. Zaszła tutaj rewolucyjne zmiany, jasne ogólny pomysł pozostał ten sam: gramy wampirami, wilkołakami czy innymi nadnaturalnymi lub związanymi z nadnaturalnym światem postaciami. System nadal opiera się na atrybutach i zdolnościach, wraz ze słynnymi już kropkami i garściami rzucanych k10.

Trudno jest odpowiedzieć czy nowy system jest lepszy czy może jednak stary bije go na głowę. Jak mówi pewna mądrość ludowa: o gustach się nie rozmawia. Bo w sumie jak udowodnić wyższość pierogów nad kopytkami albo barszczu nad rosołem? Obie strony mogą przerzucać się licznymi argumentami, ale co dla jednego może być plusem, dla drugiego będzie już minusem. Właśnie dlatego wydaje mi się, że nie można w tym wypadku mówić o lepszym czy gorszym. Oba systemy są po prostu inne. Możemy wyróżniać ich zalety i wady (oczywiście w naszym osobistym mniemaniu) i może tak uda nam się ustalić jakiś wspólny opis tych systemów

Dobra po takim przydługawym wstępie wypada napisać coś o tym systemie. Wydaje mi się, że tworzy bardziej spójny i kompatybilny świat od oWODa. Oczywiście jest to konsekwencją powstania podstawki - łączącej wszelkie inne systemy, biorąc ją za źródło nie ma w tych podręcznikach najmniejszych nieścisłości w mechanice, nie ma problemu rozstrzyganie walk pomiędzy wampirami a magami czy wilkołakami.

Kolejną moim zdaniem bardzo fajną sprawą jest zrezygnowanie z "odwiecznej" walki między wilkołakami a wampirami. W oWODzie praktycznie spotkanie przedstawicieli tych dwóch ras powinno skończyć się walką, teraz nie mamy tej podstawy "ideologicznej" do takiego zwalczania siebie nawzajem.

Wprowadzanie sekt zamiast jednej potężnej organizacji wampirzej - przyznam się, że bardziej przemawia do mnie taka koncepcja. Jak wiadomo wampiry są raczej nieufne wobec siebie nawzajem, a jednak udało im się utrzymać przez taki czas Camarillię - jasne to jest logiczne i rzeczywiście też miało swoje uroki, ale dla Mistrzów i graczy lubiących polityczne intrygi wprowadzono wiele nowych możliwości.

A z innych argumentów, to mnie estetyka wydania podręczników powaliła

A minusy?

Zmiany w klanach ... jakoś ciężko mi się do tego przyzwyczaić ... dobra może z podstawowymi klanami nie byłoby tak źle, ale gdy zobaczyłem w liniach krwi: Malkovian i Bruja no to po prostu mnie zalała krew ... mogliby zostawić to co było kiedyś, albo wprowadzić coś zupełnie nowego, a to są moim zdaniem karykatury.

Brak wydania po Polsku ... ja z Angielskim nie mam najmniejszych problemów, ale w mojej drużynie są osoby, które tego języka praktycznie nie znają i były problemy ... szczególnie dla MG, który nie mógł dać graczowi do przeczytania odpowiednich fragmentów a musiał mielić ozorem

... to chyba narazie tyle, nie jest to w końcu artykuł ale mam nadzieję, że przynajmniej zachęci trochę innych do dyskusji. Może jakaś polemika?
 
__________________
We have done the impossible, and that makes us mighty
Hawkeye jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem