Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 27-10-2008, 10:36   #4
Rudolf
 
Rudolf's Avatar
 
Reputacja: 1 Rudolf to imię znane każdemuRudolf to imię znane każdemuRudolf to imię znane każdemuRudolf to imię znane każdemuRudolf to imię znane każdemuRudolf to imię znane każdemuRudolf to imię znane każdemuRudolf to imię znane każdemuRudolf to imię znane każdemuRudolf to imię znane każdemuRudolf to imię znane każdemu
Św. Felicissimy patronka wolnej elekcji


Wolne elekcje były każdorazowo momentem kryzysowym. Walki stronnictw, ingerencja obcych mocarstw, zawieszenie normalnego funkcjonowania państwa –Jana III Sobieskiego, była jednak pod jednym względem wyjątkowa. W czasie bezkrólewia prymas Michał Stefan Radziejowski, uzyskał wyjątkowy dar od papieża Inocentego XII – szczątki rzymskiej męczennicy – Felicissimy (z łac. felix – szczęśliwy). Na początku 1697 roku złożono ją w warszawskiej katedrze, a następnie uroczyście przeniesiono do kościoła Świętego Krzyża. Felicissima miała być patronką szczęśliwej elekcji. Oczywiście dla francuskiego kandydata księcia Conti, bowiem Radziejowski był głową stronnictwa profrancuskiego. Męczennica nie spełniła pokładanej w niej nadziei, bo pole elekcyjne o mało nie zmieniło się w miejsce bitwy, a Conti, został pokonany przez bardziej energicznego elektora saskiego Fryderyka Augusta, który błyskawicznie wkroczył do Polski i koronował się na króla pod imieniem Augusta II. Stronnicy Francuza, w większości przeszli na stronę Wettina. Tym którzy nie pogodzili się z nowym monarchą pozostała nowa święta. Sam prymas kazał się pochować nieopodal niej. W swym nagrobnym pomniku, ostentacyjnie adoruje, umieszczone w ołtarzu, szczątki rzymskiej męczennicy. Patronka elekcji została z czasem zapomniana i zlekceważona przez Polaków, a wybór jakiemu patronowała chyba nie był najszczęśliwszy. to cechy charakterystyczne dla wyboru nowego władcy. Elekcja odbywająca się po śmierci.



Kościół Św. Krzyża

źródło: Ryszard Mączyński, "Mówią wieki", nr 9, 1986

*Tu w 1683 król Jan III Sobieski zawierzył Bogu siebie i Ojczyznę przed wyprawą na Wiedeń.
*Od 1765 król Stanisław August Poniatowski każdego roku w dniu swojego patrona 8 maja nadawał w tym kościele Order św. Stanisława.
*3 maja 1792 odbyło się tu uroczyste posiedzenie Sejmu Rzeczypospolitej, w pierwszą rocznicę uchwalenia konstytucji 3 maja.
 

Ostatnio edytowane przez Rudolf : 27-10-2008 o 18:32.
Rudolf jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem