Wątek: Kampania Morska
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 19-11-2008, 16:52   #21
Matyjasz
 
Reputacja: 1 Matyjasz to imię znane każdemuMatyjasz to imię znane każdemuMatyjasz to imię znane każdemuMatyjasz to imię znane każdemuMatyjasz to imię znane każdemuMatyjasz to imię znane każdemuMatyjasz to imię znane każdemuMatyjasz to imię znane każdemuMatyjasz to imię znane każdemuMatyjasz to imię znane każdemuMatyjasz to imię znane każdemu
Zapomnij to co widziałeś na większości filmów gdzie ktoś płynie żaglowcem.
Statek może płynąć w jednym z 7 kursów względem wiatru (fonetycznie):
bajdewind-- dziób jest zwrócony w kierunku wiatru. Najostrzejszy kurs.
Pół wiatr- Wiatr wieje pod kątem prostym do osi statku
Baksztag-- wiatr na ukos od tyłu.
Powyższe trzy występują w wersji prawo i lewo halsowej. Jeżeli wiatr wieje z prawej burty to prawy hals. Prawy hals ma pierszeństwo.
Z kierunków jest jeszcze:
fordewind- wiatr od rufy (tyłu)
i kąt martwy, bardziej w kierunku wiatru niż bajdewind. Statek nie płynie do przodu. Jeżeli założysz, że kąt martwy ma jakieś 45 stopni nie będzie źle. Właściwe to nie pamiętam jaki teraz jest dla nowych jachtów.
Przy kursach ostrych (bajdewind i pół wiatr) wiszą żagle trójkątne (bermudzkie). Takie jak w większości obecnych żaglówek. Ożaglowanie rejowe, te prostokątny na dużych żaglowcach, spowalniają okręt przy takim kursie. Przy pełnym, (baksztag, fordewind i względnie pół wiatr) lepsze jest ożaglowanie rejowe. Bak sztag jest najszybszym kursem względem wiatru. Można płynąć z większą szybkością niż wieje.

Przechył, im bardziej wybrane żagle i ostrzejszy kurs tym większy. Przy ostrych kursach trzeba mocniej wybrać żagle. Przy pełnych przechył jest dość mały.

Jeżeli droga do celu pokrywa się z linią wiatru, wtedy się halsuje, czyli płynie zygzakiem. Przy halsowaniu wykonuje się zwroty. Zmianę halsu z lewego na prawy i odwrotnie. Są 2 rodzaje zwrotów:
Przez sztag. Z bajdewindu jednego halsu do bajdewindu drugiego halsu. Linie wiatru przecinamy dziobem. Przy silnym wietrze morze okazać się nie możliwy do zrobienia.
Przez rufę. Z baksztagu jednego halsu do baksztagu drugiego halsu.

Podczas sztormu wywiesza się specjalne żagle sztormowe 1/3 pow. normalnego żagla.


I na pewno o czymś jeszcze zapomniałem. Mam nadzieje, że pomogłem. Coś nie jasne to pytaj. I przepraszam za lekki chaos stylistyczny.
 
Matyjasz jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem