Wątek: RahXephon
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 08-01-2006, 12:52   #11
Tharivol
 
Reputacja: 1 Tharivol ma wyłączoną reputację
Cytat:
Napisał fleischman
Nie odczułem czegoś takiego w NG:E. Natomiast odczułem niedobór informacji w RX, gdzie dopiero Motion Picture dał mi odpowiedzi lub poszlaki.
U mnie - dokładnie na odwrót . Rah miał dla mnie znacznie prostszą w zrozumieniu, lepiej poprowadzoną fabułę... IMHO zawdzięcza to temu, iż każdy odcinek wnosił coś nowego do głównego wątku. W NGE był wyraźny podział na epy (posługując się terminologią GitS) "stand alone" i "complex". Pod koniec był taki natłok informacji, że ciężko się w tym połapać. Za to podczas wcześniejszych odcinków - wręcz przeciwnie.

Cytat:
Napisał fleischman
Dwa ostatnie Epy NG:E są gdzieś między pierwszą a drugą częścią EoE.
Miałem na myśli, że przez kończący się budżet Gainax zamiast "Air" i "True Heart for You" dał to, co dał... Czyli analizę psychologiczną w formie bardziej pokazu slajdów niż animacji. I tutaj też można mieć pretensje o to, że większość informacji dostaliśmy dopiero w filmie.

Cytat:
Napisał fleischman
Cytat:
Napisał Tharivol
Naprawdę? Ja filmu nie oglądałem, ale opierając się na serii mogę powiedzieć, że Ayato bogiem po zakończeniu na pewno nie jest :].
To mało widziałeś Obejrzysz a zrozumiesz o co chodzi. (spoiler).
Staje się Observerem i władcą czasu... (coś takiego mniej więcej, po prostu staje się bogiem...).
Ehhh... powtarzam, że film to alternate retelling. Po zakończeniu serii bogiem nie był, po filmie - był. To są dwa różne zakończenia, a nie to samo z różnych perspektyw (jak eps 25-16 NGE i EoE). Ja opieram się na serialu.

Cytat:
Napisał fleischman
Cytat:
Napisał Tharivol
Ich problemy i kompleksy są znacznie bardziej rozbudowane i złożone niż problemy Shinji'ego czy Asuki.
Nie zauważyłem czegoś takiego, podaj jakieś przykłady.
Ok, weźmy na warsztat dwóch głównych bohaterów obydwu serii. Problem Shinji'ego sprwadza się do słynnego już stwierdzenia "Nie mogę uciekać". Musi zdecydować, czy chce walczyć. Czy wyżej stawia własne szczęście (pilotowanie Evangeliona sprawia mu cierpienie) czy szczęście innych, których ochrona niesie ze sobą odpowiedzialność. A Ikari najbardziej się boi i ucieka właśnie przed odpowiedzialnością.

Kamina Ayato musi nie tylko zdecydować, czy walczyć - ale po czyjej stronie się opowiedzieć. Kto jest jego prawdziwym wrogiem? Jego Matka? Czy organizacja, która twierdzi, że broni ludzkośći? Co w ogóle decyduje o tym, że ktoś jest dla nas wrogiem? Znalezienie odpowiedzi na te pytania jest trudne, kłopotliwe i nierzadko bolesne - dla niego i dla innych. Przy czym nie są one tak banalne, jak problemy Shinji'ego.

Cytat:
Ja zrozumiałem. Za pierwszym razem nie wyłapałem wszystkich szczegółów natomiast nie było czegoś takiego, że czegoś nie wiem/nie rozumiem. Przy drugim oglądaniu serii wyłapywałem tylko szczególiki i smaczki, które dodatkowo dodawały pikanterii Wink
Nie obraź się, ale nie wierzę. NGE nie da się zrozumieć za pierwszym razem, ponieważ pewne wydarzenia, fakty trzeba powiązać np. z jednym zdaniem, które pojawiło się 10 odcinków wcześniej, i na które w ogóle nie zwróciło się uwagi. Za pierwszym razem można zrozumieć PRZESŁANIE Evangeliona, ale fabuły zrozumieć nie sposób. Nie opieram się tu tylko na własnej opinii.


Cytat:
Napisał fleischman
Natomiast wg mnie gdyby nie Motion Picture (wiem, powtarzam się), to fabuła RX by leżała przez zbyt duż o zagadek.
Powtarzasz się .
Motion Picture nie ma związku z fabułą Raha. Opowiada o tym samym, ale w nieco inny sposób. Traktujemy to oddzielnie.


Cytat:
Napisał fleischman
Jasne, rozumie się mniej więcej ale dużo rzeczy, przynajmniej mnie, wydawało się nielogicznych.
To teraz ja poproszę o przykłady . Zakręcone, owszem, ale nie nielogiczne. Ja nie odniosłem takiego wrażenia.

Kwestię happy endów pomijam, bo pogląd na nie jest z gruntu subiektywny i uzależniony od indywidualnych gustów. A o tych, jak wiadomo, się nie dyskutuje :].


Cytat:
Napisał fleischman
EDIT
Mały addon
Tak, tak. Nie chwaląc się, też zauważyłem podobieństwo tych dwóch kadrów ^_^. Pierwszy odcinek Raha to niemalże kalka kilku pierwszych epów NGE. IMHO zamierzona, obliczona właśnie na doszukiwanie się podobieństw do dzieła Gainaxu. Porównaj jeszcze:
- to, co mówi Asahina w rozbitym pociągu do Mamoru, z tym, co mówi Misato do Shinji'ego podczas kolacji (1ep Raha i 2ep Evy)
- środki transportu do Geo-Frontu i bazy Mu w Tokyo
Cytat:
Napisał fleischman
P.S.
Widzę, że modzi czuwają
Brrr... Oni są wszędzie... niedługo strach będzie otworzyć lodówkę

Cytat:
Napisał fleischman
P.P.S.
Fajny byłby dział "recenzje" w Tokyo...
Popieram.

[kom="Saya"]Też popieram ale ostatnio tyle rozrabiałam, że bałam się prosić. Ale skoro admin jest fanem, no i nawet ' strategia' dostała dział własny; to może sie zgodzi [/kom]
 
__________________
EVAholic ^_^
Tharivol jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem