Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 04-12-2008, 16:22   #22
Adr
RPG - Ogólnie
 
Adr's Avatar
 
Reputacja: 1 Adr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputację
Inicjatywa jest bardzo słuszna i popieram pomysł utworzenia warsztatów. Mimo, że poziom na LI jest wysoki to warto dążyć do perfekcji.

Chętnie wziąłbym udział w warsztatach, ale nie na zasadzie mistrz i uczeń, ponieważ sam nie zakwalifikowałbym siebie do żadnej z tych grup. Jedni gracze są bardziej doświadczeni, inni mniej. Na takich warsztatach zyskuje nie tylko uczeń, ale również ten kto uczy, ponieważ czasami dostrzega coś czego normalnie by nie zauważył.

W różnych miejscach LI można dostrzec dyskusje na temat stylów gry, tego jak mają wyglądać posty i co powinny zawierać. Czasami są to informacje sprzeczne ze sobą i bardzo słusznie. Bo nie ma jednego słusznego sposobu prowadzenia sesji czy jednego sposobu grania. Zwykle dyskusje te są niszowe dzieją się w komentarzach sesji i są czytane przez graczy danej sesji. Brakuje takiego wyłożenia teorii PbF w jednym miejscu. Myślę ze powinien pojawić się cykl artykułów na ten temat. A warsztaty są dobrym polem do zebrania doświadczeń i rozproszonej po forum wiedzy.

Ja osobiście uważam, że warto rozmawiać i konfrontować swoje spostrzeżenia z innymi osobami. Zgłaszam się do warsztatów ponieważ chcę się czegoś nowego nauczyć ale mogę przekazać także moje spostrzeżenia.

Może trochę opowiem w jakiej tematyce, którą będę chciał się poruszać. Przede wszystkim interesują mnie takie obszary dotyczące gry takie jak:

- komunikacja okołosesyjna czyli do czego służą komentarze jak je prowadzić, aby wytworzyć dobre relacje w sesji, jak motywować graczy, jak przeciwdziałać monotonii i schematyzmowi, niekiedy właśnie od tego zależy powodzenie całej sesji;

- estetyka postów, czyli jak pisać aby innym czytało się przyjemnie nasze posty, chodzi tu w dużej mierze o podziały tekstu, wyróżnienia imion własnych itp.

- gra w duecie czy problem interakcji między graczami, jak pisać wspólne posty, jak rozwiązywać problem powstające w sesji itp.

- inspiracja czyli skąd czerpać pomysły jak je przerabiać i stosować w sesji;

- jak tworzyć spójny klimat, kiedy stosować (opis, opowiadanie, a kiedy streszczenie wydarzeń) wiadomo że wszystkiego na ten temat nie wyczerpiemy, ale warto pokazać przykłady;

- język na sesji (stosowanie obcych języków czy stylizacji – jeśli chodzi o Dzikie Pola prowadzę osobny temat o tej tematyce ([Dzikie Pola] Elementy języka staropolskiego w sesjach)), używanie środków literackich i (metafora, porównanie);

- eksperymenty i nietypowe posty oraz cel ich stosowania (zerknijcie na post Yarota z [Sesja] JetBlack pokazujący cyberprzestrzeń ([Sesja]JetBlack))

Rzucam na razie tematami, ale myślę, że dałoby się je bardziej uporządkować. Myślę że każdy spotkał się z takimi czy innymi problemami na sesji. Chętnie posłuchałbym jak inne bardziej doświadczeni ode mnie gracze i mistrzowie rozwiązują te kwestie.

Podsumowanie:

Jak widać wychodzę znacznie poza sam pomysł warsztatów pisarskich, ale uważam, że pokazane takich aspektów gry może przynieść tylko korzyści. Nie twierdzę, że wszystko te porady należy stosować naraz. Nie twierdzę, że warsztaty czy artykuły poglądowe uczynią dobrego gracza czy MGa. Ale pokazują nowe możliwości czy inni gracze z nich skorzystają to już ich sprawa. Myślę, że rozwiązanie tego typu kwestii i pokazanie ich na przykładzie istniejących już sesji pomogłyby nie tylko początkującym.
 
Adr jest offline