Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 08-01-2009, 15:47   #25
Johan Watherman
Moderator
 
Johan Watherman's Avatar
 
Reputacja: 1 Johan Watherman ma wspaniałą reputacjęJohan Watherman ma wspaniałą reputacjęJohan Watherman ma wspaniałą reputacjęJohan Watherman ma wspaniałą reputacjęJohan Watherman ma wspaniałą reputacjęJohan Watherman ma wspaniałą reputacjęJohan Watherman ma wspaniałą reputacjęJohan Watherman ma wspaniałą reputacjęJohan Watherman ma wspaniałą reputacjęJohan Watherman ma wspaniałą reputacjęJohan Watherman ma wspaniałą reputację
Nasz szanowny MG pozwolił mi poddać pod głos konkurencyjny projekt rozwoju postaci do koncepcji naszego mistrza. Stwierdził, że jeśli wybierzemy inny to się dostosuje. Albo coś tam...

Umiejętności
Czyli co postać potrafi. Wiadomo, postacie są zawansowane jednakże nie bogami. Tego nie musicie zaznaczać, są to oczywiste rzeczy dla Was. Szeroki zakres wiedzy Maga czy znajomość bestii w przypadku Łowcy, a także specyfika Waszej walki. Czyli praktycznie wszystko co stanowi duża część KP w innych systemach.

Zdolności
Otóż właśnie zdolności stanowią esencję rozwoju bohatera. Są to specyficzne właściwości które postać nabyła. Mogą być zarówno magiczne (raczej dla magów) jak i zwyczajne. Mogą poprawiać działanie postaci w specyficznych warunkach czy dawać jej jakąś wyjątkową możliwość. Nie są one stopniowane – posiadanie Zdolności dającej postaci możliwość zawsze oznacza, że postać robi to dobrze, nie słabo ale tez nie świetnie. Chyba, że zaznaczyłeś inaczej. Nie znaczy to oczywiście, ze ona musi się udać.
Przejdźmy do przykładów.

Joachim jest krasnoludem który zawsze walczy swoim ukochanym toporem. Jest z nim bardzo zżyty, dostosował się do broni i zna ją na wylot. Z tego powodu wybrał Zdolność sprawiając, że walcząc swym toporem jest skuteczniejszy. Kolejną Zdolnością jest lepsza walka w szyku oraz z wieloma zwartymi przeciwnikami którą to nabył podczas służbie wojskowej w ochronie kopalń. Dalej poszło łatwo z wyborem – mocna głowa oraz możliwość tak ordynarnego przezywać kogoś, że najłatwiej skomentować to – no to pozamiatane, a ofiara nie dość, że nie wie co powiedzieć to jest w szoku.
Na przykładzie Joachima mam przedstawione istotny związek Zdolności z historia i klimatem postaci. Nie dość, że pasują do tego krasnoluda to jeszcze zapewne się mu przydadzą. Postacie graczy prezentują raczej równe zawansowanie. Fakt, że ktoś coś robi lepiej, a ktoś gorzej jest naturalną koleją rzeczy. Jednak mając dwie postacie wojownik, pomijając ich styl walki zrazu zorientujemy się jacy są. Jeden ma Zdolność o wyjątkowej walce mieczem (wybranie taj Zdolności znaczy, ze postać jest w danej broni prawdziwym mistrzem i nie znaczy, że bez niej walczyłaby słabo), inny jest szybki jak zając śmigając pomiędzy stadami wrogów, jeszcze inny anormalnie odporny na ból. Oczywiście wojownikowi z większą ilością Zalet będzie łatwiej.
Z przykładu magicznych mamy wróżenie z dłoni, przebłyski czasu, zioniecie ogniem lecz także częściowa odporność na sztuki tajemne. Są to tak zwane Zdolności Metamagiczne. Zwykle posiadają je Magowie lecz zdarzają się odstępstwa.

Początek
Każdej postaci przysługują na początek 4 Zdolności. Każda ma mieć własna nazwę ułatwiającą odnoszenie się do niej oraz odpowiedni opis.

Rozwój
Z biegiem czasu Mistrz Gry będzie nagradzał Punktami Doświadczenia. Zgromadzenie ich dziesięciu oznacza możliwość wybrania nowej Zdolności i zbieranie ich od nowa.

Chce mocy, dajcie mi mocy!
Na początku można wybrać jedną Wadę. Posiadając Wadę postać może mieć na początku pięć Zdolności. Powtarzam, z własnej woli można posiąść tylko jedną Wadę.
W trakcie gry również będzie można zdobywać Wady jak np. wyłupane oko, magiczne piętno i wiele innych. Ogólnie są niekorzystne dla gracza i dopisuje je do KP Mistrz Gry. Jednak każde trzy Wady przyznane przez MG pozwalają wybrać dodatkową Zaletę. O przydzeleniu Wady decyduje Mg podczas przebiegu gry robiąc z własnej woli i nie pytając gracza permanentną krzywdę jego postaci. Dodatkowa Zdolność po trzech takich Wadach jest nikłą rekompensatą aczkolwiek występuje.
 
__________________
Otium sine litteris mors est et hominis vivi sepultura.
Johan Watherman jest offline