Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 15-01-2009, 00:36   #23
woltron
 
woltron's Avatar
 
Reputacja: 1 woltron ma z czego być dumnywoltron ma z czego być dumnywoltron ma z czego być dumnywoltron ma z czego być dumnywoltron ma z czego być dumnywoltron ma z czego być dumnywoltron ma z czego być dumnywoltron ma z czego być dumnywoltron ma z czego być dumnywoltron ma z czego być dumnywoltron ma z czego być dumny
Cytat:
Napisał Fabiano Zobacz post
Zatem zdanie gdzie kropka jest za cudzysłowem jest poprawne.
Nawet więcej niż poprawne - jest jedyną dopuszczalną formą.

Natomiast rozwijając to co napisał Kerm na temat znaku zapytania, to:

"Znak zapytania sygnalizuje, że zdania ma charakter pytania. Jeżeli jest to zdanie pojedyncze, sprawa jest prosta:

(6) Co będzie dziś na kolację?

Jeżeli mamy do czynienia ze zdaniem złożonym podrzędnie, znak zapytania stawiamy tylko wtedy, gdy charakter pytania ma zdanie nadrzędne. Jeżeli zdanie jet złożone współrzędnie, znak zapytania postawimy wówczas, dy pytaniami są oba zdania składowe. Natomiast wtedy, gdy mamy zdania złożone podrzędnie, ale pytaniem jest tylko zdanie podrzędne - znak zapytania nie stawiamy. Na końcu umieszczamy w tym ostatnim przypadku kropkę lub wykrzyknik.

(7) Czy wiesz, ile razy on tam był?
(8) Czy ty przyjdziesz do mnie, czy ja mam przyjść do ciebie?
(9) Nie wiem, jak to zrobić.
(10) Powiedz natychmiast, czy tam byłeś".

Powyższe przykłady i wytłumaczenie - nieco zawiłego - problemu używania znaku zapytania pochodzą z kursu UW "Poprawna Polszczyzna I", który prowadził profesor Pawelec.

Pozdrawiam serdecznie
 
__________________
"Co do Regulaminów nie ma o czym dyskutować" - Bielon przystający na warunki Obsługi dotyczące jego powrotu na forum po rocznym banie i warunki przyłączenia Bissel do LI.
woltron jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem