Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 15-01-2009, 22:39   #28
Gettor
 
Gettor's Avatar
 
Reputacja: 1 Gettor ma wspaniałą reputacjęGettor ma wspaniałą reputacjęGettor ma wspaniałą reputacjęGettor ma wspaniałą reputacjęGettor ma wspaniałą reputacjęGettor ma wspaniałą reputacjęGettor ma wspaniałą reputacjęGettor ma wspaniałą reputacjęGettor ma wspaniałą reputacjęGettor ma wspaniałą reputacjęGettor ma wspaniałą reputację
Cytat:
Napisał Prabar_Hellimin Zobacz post
Dręczy mnie inny problem. Otóż brałem kiedyś udział w dyskusji (chyba nawet na lastinn), na temat odmiany rzeczowników, takich jak 'ork' i 'elf'. Nie wiem, czy ktoś podał jakiś argument za jedną z opcji, dlatego poruszam temat.

Chodzi konkretnie o liczbę mnogą:
orki, czy orkowie
elfy, czy elfowie
Po części odpowiedź na to pytanie znalazłem na innym forum o Battle of Wesnoth:

Cytat:
Z tymi orkami rzeczywiście jest problem i prostej odpowiedzi nie ma. Moim zdaniem "orkowie" faktycznie wyglądają lepiej, ale poza względami estetycznymi żadnych racjonalnych przesłanek po temu nie ma. Wystarczy zauważyć, że nazwy wszystkich gatunków niebędących ludźmi są bez cienia wątpliwości odmieniane jak rzeczowniki nieżywotne ("elfy", "gobliny", "trolle" itd.) i próby odmiany żywotnej sięgałyby od dziwnych ("zaatakowali nas elfowie") po niedorzeczne ("zaatakowali nas goblinowie" ).

Czyli "orkowie" to gramatycznie rzecz biorąc wyjątek, dzięki któremu stwory te są językowo bliższe ludziom niż elfy . Moim zdaniem to ta forma powinna być używana.

Można też do sprawy podejść "naukawo", czyli poprzez analizę korpusu literackiego. Jeśli ktoś na pod ręką "Władcę Pierścieni" w polskim przekładzie (koniecznie Skibniewskiej, NIE Łozińskiego !), to proponuję poszukać używanej tam odmiany. Inna literatura przedmiotu też wchodzi w rachubę .
 
Gettor jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem