Wątek: RPG w Szkole
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 03-02-2009, 22:47   #24
Prabar_Hellimin
 
Reputacja: 1 Prabar_Hellimin wkrótce będzie znanyPrabar_Hellimin wkrótce będzie znanyPrabar_Hellimin wkrótce będzie znanyPrabar_Hellimin wkrótce będzie znanyPrabar_Hellimin wkrótce będzie znanyPrabar_Hellimin wkrótce będzie znanyPrabar_Hellimin wkrótce będzie znanyPrabar_Hellimin wkrótce będzie znanyPrabar_Hellimin wkrótce będzie znanyPrabar_Hellimin wkrótce będzie znanyPrabar_Hellimin wkrótce będzie znany
U nas na historii (liceum ogólnokształcące) przeprowadzaliśmy w czasie lekcji dyskusję, przy okazji Aten i Sparty. Klasa była podzielona na dwie grupy, które miały za zadanie wzajemne przekonywanie się co do słuszności swojego systemu politycznego (władza ludu, jednak z dużymi wpływami oligarchów, przeciw ścisłej dyscyplinie). Ważne było to, że nie mieliśmy przedstawiać własnego zdania, tylko przedstawiać poglądy, z którymi niekoniecznie musieliśmy się zgadzać.
Taka forma lekcji, przypadła do gustu klasie. Choć to oczywiście nie jest jeszcze RPG, to zbyt daleko nie jesteśmy. RPG to odgrywanie postaci, a my odgrywaliśmy przedstawicieli dwóch, najbardziej liczących się polis antycznej Grecji. Osoby o odmiennych nieraz od naszych poglądach. Gdyby tak co jakiś czas na przdmiotach humanistycznych była lekcja związana z odgrywaniem postaci, to z pewnością dobrze by to wpłynęło na uczniów.

Jeszcze lepszym polem są zajęcia pozalekcyjne, gdzie zainteresowani mogliby odegrać sobie drobną przygodę w omawianym okresie historycznym i pod okiem nauczyciela poznać realia w innym świetle, niż prezentują to podręczniki.

RPG to nie tylko rozrywka. Ja, od kiedy się interesuję tą tematyką, w dużym stopniu poszerzyłem swoją wiedzę z wielu dziedzin. Bo co to za mistrz gry, który nie ma pojęcia o broni białej? Jak rozegrać sesję quasi-historyczną, gdy nie ma się pojęcia o historii, przebiegu konfliktów, życiu w danym okresie?

Wreszcie język polski (choć to dotyczy bardziej PBF, niż sesji na żywo). Dzięki RPG czytam więcej. Zmuszanie młodzieży do czytania za pomocą lektur szkolnych wychodzi, jak wychodzi. Biblioteki szkolne promują czytanie wśród uczniów, ale jakoś bez echa i w większości uczniowie przebywają w bibliotece, żeby korzystać z internetu (pokochać można 'naszą klasę' i gry przeglądarkowe, gdy trzeba czegoś poszukać na lekcje, a wszystkie komputery zajęte ). Gdyby w bibliotekach i na zajęciach języka polskiego chociażby było wspomniane o RPG, to część osób by się tym zaintresowało. Ja wpadłem na RPG szukając czegoś na temat Gothica, czy innej gry cRPG i zainteresowałem się, z ciekawości zobaczyłem i w najmniejszym stopniu nie żałuję.
 
__________________
Zasadniczo chciałbym przeprosić za tę manierę, jeśli kogoś ona razi w oczy... ;P
Prabar_Hellimin jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem