Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 11-03-2009, 14:09   #15
Arango
Banned
 
Reputacja: 1 Arango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodze
Król Władysław IV był urodzonym reformatorem, szczególną wagę przykładał do reorganizacji armii.
Pomocą służyli mu w tym dziele hetmani Koniecpolski i Radziwiłł, służący wcześniej w armiach zachodnich Eliasz Krzysztof Arciszewscy, Paweł i Krzysztof Grodziccy, oraz europejscy specjaliści Andrzej Dell'Aqua, Wilchelm Appelman, Wilchelm Beauplan, Sebastian Aders, Fryderyk Getkant i Jan Plaitner.
Utworzono liczne nowe regimenty piechoty autoramentu cudzoziemskiego, w której żołnierzami byli głównie nie szlachcice z Mało i Wielkopolski.
Ujednolicono kaliber armat, wprowadzono na uzbrojenie lekkie działka towarzyszące piechocie.
Zbudowano nowe arsenały w Warszawie, i Lwowie, odnowiono w Tykocinie i Wilnie.
Powołano w 1637 roku urząd "starszego nad armatą", któremu podlegał nowo utworzony korpus artylerii, o w miarę jednolitym wyszkoleniu.
Rozbudowano przemysł zbrojeniowy, dzięki czemu pod koniec panowania Władysława IV artyleria koronna liczyła ponad 350 dział polowych (system odlewania dział przetrwał aż do Insurekcji Kościuszkowskiej).
Ściągnięto z twierdz uzbrojenie i zgromadzono je w głównych arsenałach, by w razie potrzeby można było szybko uzbroić w nią nowe regimenty. Były to głównie zbroje rajtarii, pistolety, arkebuzy, muszkiety, piki i amunicja. Stworzono nawet w Warszawie kompletny park pontonowy.
Wyremontowano liczne twierdze wprowadzając fortyfikacje bastionowe na wzór holenderski ( min Gdańsk i Toruń).

Król doceniał tez flotę, utworzył instytucję komisarzy okrętowych, której przewodził Gerard Denhoff. Wielce pomocny okazał się tu kupiec gdański Jerzy Hewel. Wkrótce eskadra polska liczyła 10 przebudowanych statków handlowych z 200 działami i około 600 marynarzami. Flotę te uzupełniono sprowadzonymi na Bałtyk 15 czajkami kozackimi.

Dzięki wspólnemu wysiłkowi Władysława IV, hetmanów i doradców wojsko polskie osiągnęło wtedy poziom nie odbiegający w niczym przodującym armiom Europy
 
Arango jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem