Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 12-03-2009, 10:59   #1
Arango
Banned
 
Reputacja: 1 Arango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodze
Najwybitniejsi dowódcy w historii

Temat dokładnie o tym o czym mówi tytuł.

Czyli o tych co zdobyli sobie przychylność boga wojny.
I nie chodzi tu tylko o dowódców w skali makro.
Warto przy waszej kandydaturze dodać, jaka kampania, czy bitwa według was pretendują szczególnie danego wodza do miana wybitnego.
Początkowo myślałem nad sondą, ale tyle nazwisk przyszło mi na myśl...

Ad rem.

Nie mogę jako wielbiciel Cesarza, co chyba nawet ujawniło się podczas kilku dyskusji na tym forum nie zacząć od Napoleona.
Jako przykład jego talentu niech posłuży kampania włoska w latach 1796 - 97

Młody, bo zaledwie 27 letni generał Bonaparte miał do dyspozycji wojsko słabo wyszkolone, źle wyekwipowane, a naprzeciwko siebie kilka armii habsburskich. We Francji nie żywiono żadnych złudzeń co do wyniku tego starcia. A jednak...




Generał Bonaparte w okresie kampanii wloskiej

Przekroczył Alpy i pokonał pod Millesimo i Mondovi wojska Piemontu zyskując dla Republiki Sabaudie i Niceę. W serii bitew pobił Austriaków, w tym jej najlepszego dowódcę księcia Karola, zdobył Mantuę (po ośmiomiesięcznym oblężeniu) i zmusił cesarza do podpisania pokoju w Campo Formio, kończącego wojnę koalicji z Francją. Uzyskał w nim dla Republiki Belgię, Lombardię i posiadłości niemieckie na lewym brzegu Renu (poza Kolonią).

Bilans kampanii włoskiej to 18 wygranych bitew (Montenotte, Millesimo, Mondovi, Lodi, Berghetto, Lonato, Castiglione, Roveredo, Bassano, San Giorgio, Fontana Viva, Caldiero, Arcole, Rivoli, Favorite, Tagliamento, Tarviso, Neumarket) i 77 potyczek.
Wziął do niewoli 150 tysięcy jeńców, zdobył 170 sztandarów, 555 dział oblężniczych i 600 polowych, 5 parków pontonowych, 9 liniowców, 12 fregat, 12 korwet, 18 galer.

Wypędził Austriaków z Włoch, zażegnał niebezpieczeństwo dla swego kraju ataku koalicji i co niemniej ważne potrafił również w czasie tej kampanii stworzyć kadry dla przyszłej Wielkiej Armii.Wykazał się podczas niej nie tylko geniuszem dowódczym, ale niejednokrotnie (Lodi, Arcole) męstwem, graniczącym z brawurą.




Napoleon pod Arcole prowadzi atak przez zaryglowany ogniem kartaczowym most

Dlatego według mnie już tylko za tę kampanie należy mu się miejsce w panteonie ulubieńców Marsa.

Serdecznie zapraszam do postowania w temacie.
 

Ostatnio edytowane przez Arango : 12-03-2009 o 13:13.
Arango jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem