Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 29-05-2009, 15:52   #136
Blackmane
 
Blackmane's Avatar
 
Reputacja: 1 Blackmane ma wyłączoną reputację
Jerzy Wołodyjowski (postać historyczna) czy Michał Wołodyjowski (postać literacka) ? :P Oczywiście żart.
Pytanie retoryczne rzecz jasna, ale pomimo to potraktuję je jak pytanie nieretoryczne
Musashi - czemu by wygrał? Wystarczy przeanalizować życiorysy dwóch panów, przeczytać życiowe dzieło Musashiego - Go Rin No Sho (czyli osławioną Księgę Pięciu Kręgów), dodać do tego możliwości bojowe katany (używanie jej jedną ręką, dwoma rękami, w ground-gripie, w heaven-gripie, w kombinacjach uchwytu: niskiej, wysokiej, środkowej), krzywiznę miecza dopasowaną do szybkiego wyciągnięcia z pochwy, wagę katany, sprężystości stali (przykładowo moja ulubiona 9260 ), absorpcję siły uderzenia na miękki grzbiet bez obciążenia nadgarstka tak jak w przypadku szabli, szpic miecza, uchwyt o zmniejszonym poślizgu (raya z oplotem). Do tego w przypadku Musashiego dochodzi długość miecza, zasięg ramion wojownika (dla niewtajemniczonych Musashi jak na Japończyka był naprawdę słusznego wzrostu), odciążenie tsuby (tsuba Musashiego tzw Double Ring, była ażurowa więc dodatkowo zmniejszała wagę broni).
Jakby jeszcze podpiąć pod to staż bojowy obydwu panów i fakt, że Musashi zabił pierwszą osobę w wieku 13 lat (udokumentowane), czy choćby psychologię walki szermierczej w odniesieniu do szybkiego kata i wykończeń w jednym cięciu to, z całym szacunkiem dla Jerzego Wołodyjowskiego, osławiona szabla podolska na nic zdała by się przeciwko katanie "Świętego Miecza"

Wybaczcie - czepialski jestem i rzeczowy, czasem z retoryki robię sobie żartobliwy wywód, niestety macie ten niefart, że walka mieczem i sposoby użycia ostrza to akurat coś czemu oddaję się z niekłamaną pasją

Jako pointę dla tego co na koniec powiedział mój przedmówca powiem tylko - słusznie, nie ma co porównywać mimo to oręża (choć w przypadku wojowników o takich samych umiejętnościach to oręż decyduje o wyniku walki).
Dlatego na pytanie "Jaka broń jest najgroźniejsza" odpowiedź jest jedna - "Najgroźniejszą bronią jest sam wojownik" Resztę sobie dopiszcie
 
__________________
"Wyrzucam słowa proste, nie wiem gdzie trafiają
Nie wiem czy coś burzą, nie wiem czy zmieniają..."

Ostatnio edytowane przez Blackmane : 29-05-2009 o 15:55.
Blackmane jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem