Wątek: Mrokopedia?
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 07-08-2009, 19:03   #3
Lunar
 
Lunar's Avatar
 
Reputacja: 1 Lunar ma z czego być dumnyLunar ma z czego być dumnyLunar ma z czego być dumnyLunar ma z czego być dumnyLunar ma z czego być dumnyLunar ma z czego być dumnyLunar ma z czego być dumnyLunar ma z czego być dumnyLunar ma z czego być dumnyLunar ma z czego być dumnyLunar ma z czego być dumny
Cytat:
Według mnie sens miałoby przysiąść nad podstawkami do Changeling: The Dreaming i Wraith: The Oblivion.
Wszystko jest ważne. Nie tylko twoje ulubieńce


Proces Sferopedii zacząłem od oczywiście:
- listy poprawnych, wspólnych, ujednolicających tłumaczeń. - trzeba będzie sporządzić takie listy i w dyskusjach wikipedii da radę to przedyskutować, ewentualnie w jakimś temacie (np. tym) Potem się tę liste wrzuca na wiki i daje do niej odnośnik na stronie głównej, gdzie zamieszcza sie informacje wstępne dla pragnących edytować.

- druga ważna sprawa za jaką się wziąłem to przedstawienie najważniejszych spraw. W WoDzie będzie to: kim są istoty takie a takie, wypisać listę klanów, plemion.
Mechanika nie jest kwintesencją wiki, by o niej w niej pisać. To jest część która w podręcznikach jest czytana łatwo, choćby przy tworzeniu postaci.
Istotą jest jednak stworzenie potężnego źródła unifikującej informacji.

- trzecia ważna rzecz to podręczniki. Tę sprawę lekko olałem u siebie (troszkę popełniając błąd). W przypadku WoD'a jest to bardzo ciekawe i istotne, by opisać podręczniki i co w nich można znaleźć. Rozdziały. To już jest klucz do sukcesu. Podręczniki Woda potrafią odstraszać ilością koślawych tekstów, klimatycznych opisów i nieobjętym nawałem wszystkiego.

- źródła. W artykułach są one istotne i jeśli ktoś jest napalony, by poznać głebiej jakiś ogólnikowo opisany w wiki temat -> sam zajrzy do podręcznika na podaną stronę.
Królową angielskich wiki i info o Świecie Mroku jest uboga dość (ale nie ukrywam, bardzo ciekawa) White Wolf Wiki. Możnaby skorzystać z ich ilustracji.


Pytaniem jest, czy ludziom by na tym zależało. Encyklopedyczne podejście niemal zawsze wygrywa, kiedy przychodzi komuś stworzyć postać.
choć o wiele lepszy jest np. opis plemion w podręczniku, każdy się z tym zgodzi. To jeśli jednak szukamy postaci pasującej w realia sesji, jakaś czysto przyziemna tabelka zrównująca np. grupy etniczne ludzi względem plemion, o wiele bardziej pomoże. Na przykład. Albo poszukiwanie roty dla maga, któa przyda się nam w sytuacji. Albo nie chce się nam szukać wartości Bariery dla technokratów (dokłądna wiedza o tym jest w Book of Weaver dla przykładu) i tak dalej i tak dalej. Wiki służy przede wszystkim (ta angielska również) jako skrótus i zalążek informacji dając obraz osochozi.

 

Ostatnio edytowane przez Lunar : 07-08-2009 o 20:09.
Lunar jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem