Wątek: Mrokopedia?
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 07-08-2009, 19:03   #3
Lunar

Lunar's Avatar

Reputacja: 364 Lunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetnyLunar jest po prostu świetny
Cytat:
Według mnie sens miałoby przysiąść nad podstawkami do Changeling: The Dreaming i Wraith: The Oblivion.
Wszystko jest ważne. Nie tylko twoje ulubieńce

Proces Sferopedii zacząłem od oczywiście:
- listy poprawnych, wspólnych, ujednolicających tłumaczeń. - trzeba będzie sporządzić takie listy i w dyskusjach wikipedii da radę to przedyskutować, ewentualnie w jakimś temacie (np. tym) Potem się tę liste wrzuca na wiki i daje do niej odnośnik na stronie głównej, gdzie zamieszcza sie informacje wstępne dla pragnących edytować.

- druga ważna sprawa za jaką się wziąłem to przedstawienie najważniejszych spraw. W WoDzie będzie to: kim są istoty takie a takie, wypisać listę klanów, plemion.
Mechanika nie jest kwintesencją wiki, by o niej w niej pisać. To jest część która w podręcznikach jest czytana łatwo, choćby przy tworzeniu postaci.
Istotą jest jednak stworzenie potężnego źródła unifikującej informacji.

- trzecia ważna rzecz to podręczniki. Tę sprawę lekko olałem u siebie (troszkę popełniając błąd). W przypadku WoD'a jest to bardzo ciekawe i istotne, by opisać podręczniki i co w nich można znaleźć. Rozdziały. To już jest klucz do sukcesu. Podręczniki Woda potrafią odstraszać ilością koślawych tekstów, klimatycznych opisów i nieobjętym nawałem wszystkiego.

- źródła. W artykułach są one istotne i jeśli ktoś jest napalony, by poznać głebiej jakiś ogólnikowo opisany w wiki temat -> sam zajrzy do podręcznika na podaną stronę.
Królową angielskich wiki i info o Świecie Mroku jest uboga dość (ale nie ukrywam, bardzo ciekawa) White Wolf Wiki. Możnaby skorzystać z ich ilustracji.

Pytaniem jest, czy ludziom by na tym zależało. Encyklopedyczne podejście niemal zawsze wygrywa, kiedy przychodzi komuś stworzyć postać.
choć o wiele lepszy jest np. opis plemion w podręczniku, każdy się z tym zgodzi. To jeśli jednak szukamy postaci pasującej w realia sesji, jakaś czysto przyziemna tabelka zrównująca np. grupy etniczne ludzi względem plemion, o wiele bardziej pomoże. Na przykład. Albo poszukiwanie roty dla maga, któa przyda się nam w sytuacji. Albo nie chce się nam szukać wartości Bariery dla technokratów (dokłądna wiedza o tym jest w Book of Weaver dla przykładu) i tak dalej i tak dalej. Wiki służy przede wszystkim (ta angielska również) jako skrótus i zalążek informacji dając obraz osochozi.

Ostatnio edytowane przez Lunar : 07-08-2009 o 20:09.
Lunar jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem