Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 12-08-2009, 15:28   #13
Boruta
 
Boruta's Avatar
 
Reputacja: 1 Boruta ma wspaniałą reputacjęBoruta ma wspaniałą reputacjęBoruta ma wspaniałą reputacjęBoruta ma wspaniałą reputacjęBoruta ma wspaniałą reputacjęBoruta ma wspaniałą reputacjęBoruta ma wspaniałą reputacjęBoruta ma wspaniałą reputacjęBoruta ma wspaniałą reputacjęBoruta ma wspaniałą reputacjęBoruta ma wspaniałą reputację
To prawda, pozycja kobiet w świecie celtyckim była znacznie wyższa niż w świecie rzymskim (gdzie kobieta była niemal obiektem). Kobiety mogły być wojowniczkami, wodzami, kapłankami, sędziami, etc.
Co do rozpasania seksualnego to nie powiedziałabym... Nie wiem co miałby na ten temat do powiedzenia Arystoteles i absolutnie nie zgadzam się, że Celtowie preferowali homoseksualizm Ogólnie, jeśli się chce rzetelnych informacji a nie powtarzania stereotypów to nie ma co wierzyć klasykom aż tak bardzo. Nie zapominajmy, że historycy rzymscy (czy potem greccy i aleksandryjscy) opisywani Celtów i ogólnie Galów z punktu widzenia najeźdźców (taka mała propaganda) i wiele rzeczy przekręcili lub po prostu naciągnęli dla własnych potrzeb.
Prowadziłam kiedyś sesje Maga we wczesnym średniowieczu (gdzie obyczaje celtyckie były już w dużej mierze wyparte przez chrześcijaństwo ale niektóre przetrwały). Wprowadziłam tam potomków i spadkobierców trzech kast:
Druidów (o nie niee.. Żadnych białobrodych Panoramiksów biegających po lasach za jemiołą) - którzy nie byli TYLKO kapłanami - byli kastą uczonych, sędziów, niekiedy wodzów, lekarzy, historyków, filozofów, astronomów, itd.
Filidowie - bardowie i poeci
Wróżbici - jak sama nazwa wskazuje
(to jest podział z mitologii Gąssowskiego ale niektóre źródła go pomijają, niektóre włączają wróżbitów do kasty druidów itd. nie jestem historykiem, nie będę się kłócić)
Poza tym wprowadziłam święta - cztery podstawowe
(Celtyckie �wi�ta :: Wst�p tutaj jest to opisane ładnie i prosto )
Można jeszcze dodać elementy mitologii celtyckiej - bóstwa, które z pewnością znajdziesz w internecie. Ja na swojej sesji pozmieniałam ich tak że pewnie starożytni się w grobach przewracają ale to już własna inwencja
Chętnie podam jakieś konkrety ale ogólnie ciężko pisać co można dodać 'celtyckiego' bo to temat rzeka.
Polecam książki Gąssowskiego (już była wymieniana, jest dobra choć nieco stara ) "Druidzi" Peter Berresford Ellis, "Religie Celtów" Janina Rosen-Przeworska (również stara i sporo powtórzeń z Gąssowskiego, a raczej chyba odwrotnie..), Celtowie : od epoki brązu do New Age / John Haywood i coś lżejszego i przyjemniejszego: Magia, mity i tajemnice średniowiecza, Brian Bates

Cytat:
Napisał Qumi Zobacz post
Ah tak, u celtów kobieta miała wysoką pozycję, mogła być wojownikiem, mogła wziąć rozwód i zabrać majątek mężowi(to jednak po chrześcijaństwie wprowadzono, ale co tam :P), jeśli ten nie mógł spłodzić jej dzieci, mogły nawet być królami, więc raczej równouprawnienie. Rzymianie najbardziej się bali właśnie kobiet wojowników celtów, które uważali za dużo groźniejsze od mężczyzn. Co więcej prawdopodobnie wśród celtów panowała swoboda seksualna, mężczyźni mogli sypiać z mężczyznami, a nawet chyba to faworyzowali, przynajmniej według opowiadań Arystotelesa.

Nie wprowadzono tego po chrześcijaństwie to raz a dwa - kobieta nie zabierała mężowi majątku, zabierała to co wniosła do małżeństwa (posag) i co w czasie małżeństwa i po jego zakończeniu było jej własnością.
Co do homoseksualizmu fazoryzowanego to już się wypowiedziałam.

Apropo jeszcze zwyczajów... Ciekawym zwyczajem (i możliwym do wprowadzenia w sesji) były tzw małżeństwa majowe - zawierano je w święto Beltaine, na rok i jeden dzień. W tym czasie młodzi byli małżonkami ale jeśli uznali, że do siebie nie pasują po roku i jednym dniu małżeństwo zostało rozwiązane a młodzi rozchodzili się

Na naszym forum istnieje opcja edycji posta, nie trzeba dawać jednego pod drugim. Tak tylko przypominam.

- merill -
 

Ostatnio edytowane przez merill : 13-08-2009 o 08:08.
Boruta jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem