Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 29-08-2009, 23:39   #1
LMGray
 
LMGray's Avatar
 
Reputacja: 1 LMGray jest jak niezastąpione światło przewodnieLMGray jest jak niezastąpione światło przewodnieLMGray jest jak niezastąpione światło przewodnieLMGray jest jak niezastąpione światło przewodnieLMGray jest jak niezastąpione światło przewodnieLMGray jest jak niezastąpione światło przewodnieLMGray jest jak niezastąpione światło przewodnieLMGray jest jak niezastąpione światło przewodnieLMGray jest jak niezastąpione światło przewodnieLMGray jest jak niezastąpione światło przewodnieLMGray jest jak niezastąpione światło przewodnie
Projekt: Co by było gdyby... wersja alfa.

Moi drodzy

Od pewnego czasu zastanawiałem się nad podobnym przedsięwzięciem, a ponieważ wiem, iż wielu z Was pasjonuje się i z pewnością znacznie lepiej ode mnie, zna historię zarówno Polski, jak i świata, sądzę, iż taka inicjatywa może się udać.
Ale do konkretów. Pewnie czytając, często niesamowite opisy bitew, zdarzeń, czy zwykłych zbiegów okoliczności jakie miały miejsce w historii świata zastanawiamy się co by było, gdyby... nie poszedł na to spotkanie, wycofał wojska, zawarł rozejm, etc..
I tutaj pojawia się mój projekt.

Otóż jedna z osób na forum podaje pewne zdarzenie historyczne, bez względu na jego datę oraz pomysł co by w nim zmieniła. Możemy mówić zarówno o kampaniach Juliusza Cezara, jak i operacji Fall Weiss.
Prostym przykładem niech będą pytania:
Co by było gdyby... Wielka Armada nie natrafiła na sztorm, lecz od razu zaatakowała Anglię
lub
Co by było gdyby... w 1569 nie powstała Rzeczypospolita Obojga Narodów?

Sądzę, iż mogą powstać bardzo ciekawe polemiki dotyczące historii, bo nie chodzi tu tylko o przedstawienia swojego poglądu, ale bardziej o wzajemną dyskusje i ścieranie się różnego podejścia do historii. W końcu niektórzy preferują dyplomację, a inni brawurowy atak...

Pozostają jeszcze problemy czysto techniczne. Otóż kto przedstawia problem i kiedy zmieniamy zagadnienie.
Sądzę, iż jeśli po siedmiu dniach nie pojawi się nowy post, to znaczy, iż wyczerpaliśmy temat. Sądzę, iż osoba która wcześniej przedstawiała jakieś zagadnienie wyznacza kolejną osobą, spośród tych którzy brali udział w dyskusji. W taki sposób każdy aktywny, powinien mieć okazję do swojej propozycji "zmiany historii".


Pozwolę sobie wybrać jako pierwszy zagadnienie.

Co by było gdyby... Jan III Sobieski nie podążył na pomoc Austrii w 1683 roku?

Czy sądzicie, iż faktycznie groziła jakaś większa ekspansja turecka, a może to my stworzyliśmy taki mit? Czy polska racja stanu mogła zyskać na zrezygnowaniu w tamtej sytuacji z obrony katolicyzmu?


Czekam z niecierpliwością na Wasze propozycje, sam z pewnością opisze swojej przemyślenia, lecz chciałbym wiedzieć, czy taka inicjatywa podoba się Wam i ma szanse rozwoju. No i przede wszystkim, czy ten ostatni, słynny zryw husarii na coś się przydał...


Mam nadzieję, iż pomysł ten spotka się z ciepłym przyjęciem z Waszej strony, a na forum pojawi się kolejny, dynamicznie rozwijający się wątek. W końcu każdy z nas trochę inaczej ocenia historię.

Goraco pozdrawiam
 
__________________
"Niektórzy patrzą na świat i pytają: Dlaczego?
Inni patrzą na swoje marzenia i pytają: Dlaczego nie?"
George Bernard Shaw
LMGray jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem