Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 14-09-2009, 08:10   #14
Sayane
 
Sayane's Avatar
 
Reputacja: 1 Sayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputację
Wczoraj rozpoczęła się w manghhdze czynna do 3.01.10 wystawa:
manggha. W hołdzie Feliksowi Jasieńskiemu w 80. rocznicę śmierci Feliksa "Mangghi" Jasieńskiego i 15 rocznicę otwarcia Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej manggha

Na stronie mangghi o tym wydarzeniu nie ma prawie nic, więc cytuję to, co o wystawie napisała Gazeta Wyborcza Kraków:

Cytat:
Nie wygląda na wygodny. Pochodzący z XIX wieku fotel mnicha ma kolor czerwony i dziwaczny kształt. Ale jest bardzo piękny - podobnie jak i pozostałe eksponaty od niedzieli prezentowane na wystawie zorganizowanej z okazji 80. rocznicy śmierci Feliksa "Mangghi" Jasieńskiego oraz 15-lecia Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha". Pochodzą z przekazanej Muzeum Narodowemu w Krakowie kolekcji słynnego młodopolskiego znawcy i miłośnika sztuki Dalekiego Wschodu.

Wiele z nich, jak wspomniany wyżej mebel, to przedmioty codziennego użytku. Przykłady ceramiki, która do dziś jest rzemiosłem jednym z najbardziej w Japonii popularnych; misternie zdobione "inro", czyli puzderka na lekarstwa noszone wyłącznie przez mężczyzn; malutkie fajeczki "kiresu", w jakich tytoniu zmieścić się może najwyżej na dwa-trzy pyknięcia - każde z nich jest jednak dziełem sztuki o artystycznych walorach porównywalnych chociażby z wiszącymi w sąsiednich gablotach drzeworytami.

A te mają na jubileuszowej wystawie silną reprezentację. Kuratorki przygotowały prace takich mistrzów, jak m.in. Utagawa Toyokuni czy Utagawa Kunisada (przełom XVIII i XIX wieku). Nie mogło też zabraknąć starszych o około 100 lat drzeworytów Katsushiki Hokusai, od których zbioru wziął się pseudonim Jasieńskiego, a w rezultacie także nazwa krakowskiej instytucji. Wszystkie te eksponaty zostały na wystawie zestawione z malarstwem i grafiką z kręgu polskiego japonizmu autorstwa np. Olgi Boznańskiej, Wojciecha Weissa, Juliana Fałata czy Józefa Pankiewicza.
Dwa razy Manggha. ¦wiêtowanie czas zacz±æ


 
Sayane jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem