Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 22-09-2009, 08:56   #31
Sasha85
 
Reputacja: 1 Sasha85 nie jest za bardzo znany
Ja wlasnie do tego zmierzam...zeby umiec zastosowac tradycyjne sztuki walki potrzeba jak sam napisales wielu lat treningow i o to mi wlasnie chodzi. Sam trenowalem karate i wiem jak to wyglada...jest niewiarygodnie duzo technik do opanowania i na to potrzeba zwyczajnie czasu. Poza tym zanim np w karate dadza Ci partnera i powiedza: teraz nadszedl czas na cwiczebna walke, Ty juz masz za soba 2 lub 3 lata treningow. A w systemach typu combat praktycznie od samego poczatku sa cwiczebne walki...dlatego, ze sa to proste systemy walki i nie ma duzej ilosci technik do wyuczenia. Byc moze sa prostackie jak tam ktos napisal, i nie ma w nich finezji lecz zabojcza skutecznosc.

Ja nigdy nie negowalem, ze tradycyjne sztuki walki sie nie nadaja do walki, chodzilo mi wlasnie o to, ze potrzeba bardzo duzo czasu zeby je zglebic, byc moze dostatecznie jasno tego nie potrafilem okreslic.

I jest jeszcze jedna kwestia. Tradycyjne sztuki walki ucza szacunku do przeciwnika...i nie mow mi prosze, ze tak nie jest...a combat nie uczy zadnego szacunku i malo tego, tam Tobie wpajaja jedna i bardzo wazna zasade, wzieta zreszta z "gorin no sho", a brzmi ona: "dane mi jest jedynie odnosic zwyciestwa, niezaleznie jaka droga". Dewiza systemow typu combat jest brak zasad, szacunku i zneutralizowanie przeciwnika za wszelka cene...dlatego w mojej opinii np sambo jest skuteczniejsze w walce od np karate.

Nie chce rowniez, zeby z mojej wypowiedzi ktos zarzucil mi brak szacunku do tradycyjnych sztuka walki, bo sam je trenowalem i szacunek mam dla nich jak najbardziej.
 
Sasha85 jest offline