Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 01-10-2009, 18:55   #19
Arango
Banned
 
Reputacja: 1 Arango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodze
Unia Lubelska błąd czy dobra decyzja ?




Na tak oto postawione pytanie śmiem odpowiedzieć że w dłuższej perspektywie błąd.
Był to bowiem półśrodek. Albo należało zachować dotychczasową unię personalną, albo wcielić mówiąc wprost i brutalnie Litwę do Korony.

Natomiast co osiągnięto przez podpisanie unii ?
Litwa to kraj słabo zaludniony, pozbawiony przemysłu, liczebność jego (odrębnego w końcu wojska) to zazwyczaj 1/3 lub mniej koronnego. Niewiele, a linia granicy bardzo się wydłużyła.
cały czas istniały mniej lub bardziej intensywne konflikty miedzy Litwinami i koroniarzami, unia naraziła nas ponadto na praktycznie ciągłe wojny a to z Rosja a to ze Szwedami. I nic w praktyce nie znaczyły nasze spektakularne sukcesy w wojnach z nimi.

Wydaje mi się, ze lepiej było skupić się na sprawach pruskich i ukraińskich, a Litwę przekształcić w państwo buforowe zasłaniające nas od groźnych sąsiadów.

Oczywiście można się ze mną nie zgodzić (i mam nadzieję że pare osób tak właśni uczyni ), ale takie jest moje zdanie.


 
Arango jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem