Wątek: Cechy umysłowe
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 17-10-2009, 12:38   #1
Ptakuba
 
Ptakuba's Avatar
 
Reputacja: 1 Ptakuba ma wspaniałą reputacjęPtakuba ma wspaniałą reputacjęPtakuba ma wspaniałą reputacjęPtakuba ma wspaniałą reputacjęPtakuba ma wspaniałą reputacjęPtakuba ma wspaniałą reputacjęPtakuba ma wspaniałą reputacjęPtakuba ma wspaniałą reputacjęPtakuba ma wspaniałą reputacjęPtakuba ma wspaniałą reputacjęPtakuba ma wspaniałą reputację
Cechy umysłowe

Witam ponownie.
Na forum autorskiego systemu, który usiłuję tworzyć, wypłynęła dyskusja na temat atrybutów dotyczących zdolności umysłowych - czyli czy dodawać w mechanice takie rzeczy, jak inteligencja, mądrość czy wiedza. Inteligencja, jako zdolności analityczne miałaby odpowiadać za rzemiosło i naukę nowych zdolności, czarów itp. Mądrość za koncentrację i spostrzegawczość (co do jej działania jeszcze nie ma spójnych wniosków). Wiedza byłaby zdolnością (Int i Mąd cechami) podzieloną na kilka kategorii (jak w DnD) i z jej udziałem wykonywany byłby test na to, czy postać ma prawo znać jakieś zagadnienie, o jakim gracz wie OOC.
Sam uważam jednak, że cechy te są niepotrzebne - inteligencja to tylko dodatkowy test przy rzemiośle, jakby tego udziału zdolności analitycznych nie można było zamknąć w czynniku losowym. Mądrość ma kompletnie niejasne, nieustalone działanie, miała zostać wprowadzona po to, by uzyskać komplet - równa ilość cech sprawnościowych i mentalnych. Wiedzy zaś według mnie nie da się opisać liczbą odpowiadającą za losowy test. Postać na dane zagadnienia wiedzę ma, na inne nie. Co jeśli np. jest sytuacja, w której postać mogłaby uratować wszystkich dzięki wiedzy na jakiś temat, której nie ma nawet gracz OOC. Na szczęście coś wykombinowali i uratowali się inaczej. A parę dni później, ktoś pyta postać na ten temat, wykonywany jest rzut i okazuje się, że postać wszystko wie. Jak to wytłumaczyć, przypomniała sobie? Czy nabyła w magiczny sposób tą wiedzę, ha?
Tak więc ja jestem przeciw, a wszyscy moi gracze są za. Postanowiłem przeprowadzić tu ankietę z dyskusją. A nowy temat założyłem, bo w starym nie mogłem dodać ankiety, wybaczcie.

@Edit: OK, już wiem, jak założyć ankietę. Ale niech już zostanie jak jest.
 

Ostatnio edytowane przez Ptakuba : 17-10-2009 o 12:56.
Ptakuba jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem