Wątek: Cechy umysłowe
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 17-10-2009, 13:05   #3
Ptakuba
 
Ptakuba's Avatar
 
Reputacja: 1 Ptakuba ma wspaniałą reputacjęPtakuba ma wspaniałą reputacjęPtakuba ma wspaniałą reputacjęPtakuba ma wspaniałą reputacjęPtakuba ma wspaniałą reputacjęPtakuba ma wspaniałą reputacjęPtakuba ma wspaniałą reputacjęPtakuba ma wspaniałą reputacjęPtakuba ma wspaniałą reputacjęPtakuba ma wspaniałą reputacjęPtakuba ma wspaniałą reputację
No tak, to już jest pewien argument. Ale w swoim przykładzie nie ma nic o inteligencji czy mądrości, bo to z nimi mam problem, a o wiedzy. Oczywiście, postać ma własną wiedzę niezależną od gracza. Ale czy to powód, żeby opisać ją liczbą? Niby siła czy zdolność władania mieczem tak jest zrobiona, ale wiedza to trochę inna sprawa. W przypadku robienia gry komputerowej zrobiłbym tak jak w Wiedźminie - w dzienniku postać ma zielnik, bestiariusz itp. Analogicznie zrobiłbym w PBFie, gdzie postać po prostu miałaby dodatkowy wątek, gdzie spisana byłaby najważniejsza wiedza, to, co ona wie, a inni nie. Tak jak postać ma własną księgę zaklęć i własny spis znanych chwytów specjalnych. (Problem, jak to wszystko zmieścić na karcie postaci poza PBFem, w normalnej rozgrywce na żywo.) W systemie, gdzie WSZYSTKO jest opisywane liczbą, takie manewry miałyby sens, ale ja nie potrafię przegryźć "Niestety, twoja postać ma tylko 3 inteligencji, nie ma szans wymyślić takiego sposobu ominięcia pułapki. Właź w nią i koniec." Więc opisywanie takich cech czy wiedzy liczbą to dla mnie przykra ostateczność.
 

Ostatnio edytowane przez Ptakuba : 17-10-2009 o 13:19.
Ptakuba jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem