Wątek: Dragon Age
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 06-01-2010, 19:43   #10
c-o-n-t-r-a-c-t-o-r
 
c-o-n-t-r-a-c-t-o-r's Avatar
 
Reputacja: 1 c-o-n-t-r-a-c-t-o-r jest po prostu świetnyc-o-n-t-r-a-c-t-o-r jest po prostu świetnyc-o-n-t-r-a-c-t-o-r jest po prostu świetnyc-o-n-t-r-a-c-t-o-r jest po prostu świetnyc-o-n-t-r-a-c-t-o-r jest po prostu świetnyc-o-n-t-r-a-c-t-o-r jest po prostu świetnyc-o-n-t-r-a-c-t-o-r jest po prostu świetnyc-o-n-t-r-a-c-t-o-r jest po prostu świetnyc-o-n-t-r-a-c-t-o-r jest po prostu świetnyc-o-n-t-r-a-c-t-o-r jest po prostu świetnyc-o-n-t-r-a-c-t-o-r jest po prostu świetny
W sumie gram w ten tytuł od kilku tygodni, więc wypadałoby napisać parę słów.

Zacznijmy od fabuły. Zgadzam się z przedmówcą, że gra na siłę próbuje być mroczna. Nie znaczy to, iż opowiedziana historia jest słabym punktem DA. Zdecydowanie nie mamy tu do czynienia z syndromem "Dungeon Siege", gdzie po przejściu gry mało kto pamiętał o czym ona była. Czy tytuł można uznać za duchowego spadkobiercę Baldur's Gate trudno mi powiedzieć, po pierwsze dlatego, że nie wiem cóż takiego owo sformułowanie oznacza (i podejrzewam, że spora część osób się nim posługujących w kontekście oceniania nowo wydawanych gier crpg również tego nie wie) po drugie Baldura nigdy nie lubiłem, więc mój pogląd na omawianą kwestię daleki byłby od obiektywizmu. Z pewnością na plus autorom należy zaliczyć sposób rozpoczęcia gry (choć myślę, że wielka tragedia by się nie stała gdyby te początkowe rozdziały związane z pochodzeniem były nieco dłuższe).

Uniwersum stworzone przez panów z BioWare oryginalnością wprawdzie nie grzeszy ale gra się w nim przyjemnie. Co do erotyki i przemocy to zgadzam się z większością, że znaczek "18+" na pudełku jest zdecydowanie na wyrost. Na temat grafiki nie będę się wypowiadał, gdyż mój sprzęt ledwo łapie się na wymagania minimalne. To samo tyczy się polonizacji (korzystam z angielskiej wersji gry). Muzyka jest przyjemna i nie przeszkadza w rozgrywce.

Walka. Do tej pory było w samych superlatywach. Jeżeli chodzi o przebieg starć to niestety miałbym kilka zastrzeżeń. Po pierwsze nie można ustawić kolejki akcji dla danego bohatera (sorry ale to było już w Neverwinter Nights), za to duży minus. Druga sprawa - quickbar. Pasek w jego obecnej postaci jest delikatnie mówiąc skaszaniony. Podejrzewam, że ma to jakiś związek z faktem iż gra jest również pod konsole. W przypadku wojowników i rogali nie jest to może wielki problem. Spora część ich talentów to passivy. Jednak wysokolevelowy mag potrzebuje znacznie więcej slotów, niż oferuje ten quickbar nawet po jego rozszerzeniu. Taktyki - ciekawy wynalazek, choć przydaje się głównie podczas wycinania mobów. W czasie walk z bossami i tak większość komend trzeba wydawać "ręcznie".

Czy warto zagrać? Myślę, że tak. W skali 1-10 oceniłbym grę na 8. Mimo tych kilku niedoróbek, o których wspomniałem wcześniej mamy do czynienia z solidnie przygotowanym tytułem, który powinien zapewnić Wam rozrywki na ładnych parę godzin.

PS. Małe pytanko na koniec. Znacie może jakieś ciekawe buildy (zarówno na postać jak i całą drużynę), których nie ma na sieci? Jeśli tak można by było je tu wrzucić.
 
__________________
That is not dead which can eternal lie.
And with strange aeons even death may die.
c-o-n-t-r-a-c-t-o-r jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem