Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 03-02-2010, 10:21   #32
Kirholm
 
Kirholm's Avatar
 
Reputacja: 1 Kirholm jest jak klejnot wśród skałKirholm jest jak klejnot wśród skałKirholm jest jak klejnot wśród skałKirholm jest jak klejnot wśród skałKirholm jest jak klejnot wśród skałKirholm jest jak klejnot wśród skałKirholm jest jak klejnot wśród skałKirholm jest jak klejnot wśród skałKirholm jest jak klejnot wśród skałKirholm jest jak klejnot wśród skałKirholm jest jak klejnot wśród skał
Natknąłęm się na ten temat i postanowiłem, że mimo iż dyskusja nieco zamarła, dorzuce swoje trzy grosze. Zupełnie bez wahania wybrałem średniowiecze.
Od małego wielbiłem opowieści o dzielnych rycerzach ubijających grasujące smoki i inne plugastwo. Te z kolei pochodzące z ziem polskich to tylko i wyłącznie średniowiecze. Tak rozpoczęła się moja miłośc do tejże epoki. Największą sympatią darzę okres krucjat - dlaczego? Otóż, w mojej młodej głowie niełatwo mieści się, iż ciągnięci jedynie fanatyzmem religijnym (no dobra nie jedynie :P) ludzie zdołali dokonac rzeczy niemożliwych. Oprócz tego te wszechobecne, zajmujące intrygi...
Wyprawy krzyżowe wywarły, chociaż dziś niedoceniany, spory wpływ na dalszy bieg historii. Dały upust nienawiści, która i tak kiedyś by eksplodowała rażąc swą siłą. Mimo działań wojennych, doskonale rozwinął się handel między Europą a Bliskim Wschodem, chrześcijańska kultura zetknęła się z kulturą arabską.

Co poza tym? Pierwsze wieki średniowiecza, potem niezwykła ekspansja Normanów.

Badac średniowiecze rozpocząłem już w gimnazjum, podczas nauki do olimpiady historycznej (tak to się teraz nazywa?). Od tego czasu przeczytałem moc książek, a lektura dotycząca okresu krucjat pochłania mnie najmocniej.

Pozdrawiam, Kirholm.
 
Kirholm jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem