Wątek: Parowanie
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 05-03-2010, 11:33   #34
Savarian
 
Reputacja: 1 Savarian nie jest za bardzo znany
Stary temat ale odświeżę, bo trafiłem tu przypadkiem.

Qrcze jak czytam pseudomądrości ludzi, którzy myślą, że na rpgach naucza się o broni, a nawet upierają się, że ich prawda jest prawdziwsza to mi się na śmiech zbiera.
Nieostrzone miecze?? Katana przecina katanę?? Boże, co to za bzdury?
Jedynie Malkav3 ma pojęcie o czym mówi i stara się wam to wyłożyć ale niektóre osoby upierają się przy swoim, "bo wiedzą lepiej".
Tragedia.
Czemu katanami nie parowano? Czemu w ogóle nie parowano.
Odwołuje się do wyobraźni waszej. Wyobraźcie sobie ostry miecz, którego krawędź tnąca jest wyostrzona niczym żyletka. I drugi taki miecz. A teraz wyobraźcie sobie, ze uderzacie takimi ostrzami o siebie z całej siły. Po 3 minutach macie piękne piłki do metalu, bo miecze to już nie.
Dlatego nie parowało się w średniowieczu mieczem (a już na 100% nie tak jak sobie to ludzie wyobrażają, że unosiło sie broń i czekało aż przeciwnik w nią rąbnie), nie parowało się katanami, a jedyne zbicia i ewentualne przechwycenia ciosów przeciwnika robiono płazem lub półpłazem.
Dlatego uważam, że jeśli (teraz już przechodzę do materii rpgowej) jakiś klan wymyślił i wprowadził w życie technikę parowania, to było to tak wyjątkowe, iż faktycznie tylko temu klanowi powinna być ona znana.
I to wszystko w temacie.

A i gwoli wyjaśnienia. Miecze ostrzono. Katana nie przetnie katany (chyba, ze jedna jest ze stali a druga z gliny). Miecze w średniowieczu też służyły do cięcia (np. miecze wczesnośredniowieczne w ogóle nie miały "czubków" i służyły TYLKO do cięcia i rąbania). Średnia waga miecza jednoręcznego to około 700-1000 gr. Waga miecza długiego zawierała się najczęściej w granicach 1,1 - 1,8 kg. Miecz o wadze 2.5 kg to już był praktycznie tylko wielki miecz piechoty, o długości ponad 160 cm. Topory zaś były i cięższe ale i zdecydowanie lżejsze od mieczy. Kwestia wzoru, okresu i terenu występowania. Więc nie da sie podpiąć ich pod jeden mianownik.

I tak bym mógł bez końca prostować błędną wiedzę co niektórych.
Pozdrawiam
 
Savarian jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem