Spis Stron RPG Regulamin Wieści POMOC Kalendarz
Wróć   lastinn > RPG - ogólnie > Rozmowy ogólne na temat RPG
Zarejestruj się Użytkownicy

Rozmowy ogólne na temat RPG Podziel się swoimi uwagami na temat różnych systemów RPG. Opowiedz jakie są Twoje ulubione systemy, a które według Ciebie zasługują na miano najgorszych. Albo po prostu luźno porozmawiaj na tematy powiązane z RPG.


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 24-05-2007, 13:44   #31
 
Yaneks's Avatar
 
Reputacja: 1 Yaneks ma wspaniałą reputacjęYaneks ma wspaniałą reputacjęYaneks ma wspaniałą reputacjęYaneks ma wspaniałą reputacjęYaneks ma wspaniałą reputacjęYaneks ma wspaniałą reputacjęYaneks ma wspaniałą reputacjęYaneks ma wspaniałą reputacjęYaneks ma wspaniałą reputacjęYaneks ma wspaniałą reputacjęYaneks ma wspaniałą reputację
Geez, ty też czytaj co ja piszę, ok? Nie napisałem, że jednym korbaczem wykonujesz trzy ataki, a poza tym... Wiesz co, przeczytaj najpierw końcówkę mojego poprzedniej postu.

Poza tym mówię o raczej prawdziwszych bitwach, a nie ich odtwarzaniu, gdzie pchnięcia faktycznie nie wyprowadzisz.

Mam miecz jednoręczny, który waży 0,5 kg... I dość dobrze mi się nim walczy. Co prawda jest z brązu, więc się wygina i wyszczerbia, ale i tak jest lepszy niż dwumetrowe żelastwo kumpla >.<

Nie obchodzą mnie nauki wielkich średniowiecznych mistrzów. Nie walczę po to, żeby upodobnić się do rycerstwa, tylko walczę dla przyjemności, i jestem samoukiem. Jak widzę, że ktoś wykonuje lepsze ataki od moich, to wtedy mogę się od niego nauczyć.

Jeżeli używasz drewnianej tarczy to fakt, może ona tyle ważyć, ale spróbuj nią sparować cios dwuraka. I po tarczy. Ja wolę używać żelaznych.

Topory lżejsze od mieczy? To mija się z celem. Topór ma być mocniejszy (a zarazem cięższy) od miecza, i dlatego rzadko stosowało się halabardy, berdysze itp. bo były zbyt nieporęczne. Topór jednoręczny jest cięższy na końcówce, i na tym polega jego doskonałość. Lżejszy od miecza? To ten topór chyba z miedzi. Jak moja siekiera do rąbania zwykłego drewna waży więcej od dwuraka kolegi >.< Więc mnie tu nie czaruj

Dziwne, jakoś z książek które wyczytałem dowiedziałem się, że mieczy nie ostrzono... Strange.

Aha, skoro już się powymądrzaliśmy, to może wróćmy do tematu? Nie mówimy tu o historii (której jest więcej u Ciebie niż samego tematu), ani o walkach, tylko o PAROWANIU, i zdawało mi się, że w grach.
 
Yaneks jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24-05-2007, 16:04   #32
 
Malkav3's Avatar
 
Reputacja: 1 Malkav3 jest na bardzo dobrej drodzeMalkav3 jest na bardzo dobrej drodzeMalkav3 jest na bardzo dobrej drodzeMalkav3 jest na bardzo dobrej drodzeMalkav3 jest na bardzo dobrej drodzeMalkav3 jest na bardzo dobrej drodzeMalkav3 jest na bardzo dobrej drodzeMalkav3 jest na bardzo dobrej drodzeMalkav3 jest na bardzo dobrej drodzeMalkav3 jest na bardzo dobrej drodzeMalkav3 jest na bardzo dobrej drodze
Tarcza drewniana jest naprawdę wytzrymała. Sam byś sie zdziwił. Po dorgie zauważ że dużo amortyzujesz ręką. Siła topora polegała na jego wyważeniu mając ciężkie zakończenie, średni i lekki drzewiec wykonasz silniejsze udeżenie niż mieczem. Jak tak bardzo lubisz się uczyć na błedach zapraszam. Jak będe na jakimś wyjeździe bractwowym w twojej okolicy możemy się zmieżyć. Lecz to już pozostawie na PW.
Chalabardy i inne drzewcówki używano bardzo często, sam byś się zdziwił. Poczytaj jakieś ospreje o bitwach lub epokach.

Skoro mówisz o prawdziwych bitwach... walczyłeś w takiej? Ja tak. 20 osób na strone 2 szeregi i jazdujesz.

Kto powiedział że nie ma przyjemności w wykożystywaniu nauk mistrzów?

Przenieśmy tą dyskusję do odpowiedzniego tematu. Już stworzyłem.

Dwórak z tarczą nie ma szans. Musiał byś się biegle posługiwać tym mieczem i stosować pchniecia (udane). Szansa zwycięstwa tarczownika z Longswordmenem jest 25% wieksza.

Miecz 2-ręczny ważył 1,6 kg. Topór znaleziony XVw. (cały metalowy) 1,2kg. Wnioskuje że masz drwalke siekierkę w domu. Albo 2-ręczny miecz również z brązu.

Jeszcze jedno możesz przytoczyć u kogo wyczytałeś, że mieczy się nie ostrzyło? Bo mimo żę bżytwami nie były jednak były ostre. Nie musze cię czarować mam takie rzeczy na codzieć w swojej okolicy. Bo wysuwasz stwierdzania typu kolczuga była cięższa od zbroi płytowej!
 
__________________
"Życie zaczyna się po śmierci"

"Vivant omnes virgines
Faciles, formosae"

Ostatnio edytowane przez Malkav3 : 24-05-2007 o 16:12.
Malkav3 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-11-2007, 20:40   #33
 
Qrak79's Avatar
 
Reputacja: 1 Qrak79 nie jest za bardzo znanyQrak79 nie jest za bardzo znanyQrak79 nie jest za bardzo znanyQrak79 nie jest za bardzo znanyQrak79 nie jest za bardzo znanyQrak79 nie jest za bardzo znanyQrak79 nie jest za bardzo znany
Cytat:
Napisał fronchus Zobacz post
ALE TO NIE SĄ MIECZE ZACHODNIE!! To sa katany!! Jedno cięcie i do domu. Kataną nie da się parować! bo druga katana ją przetnie.Co innego jak walczysz bronią zdatną do parowania (np:tetsubo). Wtedy wukonujesz przeciwstawny test umiejętności. Ot co!
Jedno cięcie mieczem zachodnim i tez do domu , w tym przypadku nie widzę różnicy. A jeśli chodzi o śmiertelność to nie powinniśmy pomijać różnic w opancerzeniu i zasad pojedynków.
 
Qrak79 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-03-2010, 11:33   #34
 
Savarian's Avatar
 
Reputacja: 1 Savarian nie jest za bardzo znany
Stary temat ale odświeżę, bo trafiłem tu przypadkiem.

Qrcze jak czytam pseudomądrości ludzi, którzy myślą, że na rpgach naucza się o broni, a nawet upierają się, że ich prawda jest prawdziwsza to mi się na śmiech zbiera.
Nieostrzone miecze?? Katana przecina katanę?? Boże, co to za bzdury?
Jedynie Malkav3 ma pojęcie o czym mówi i stara się wam to wyłożyć ale niektóre osoby upierają się przy swoim, "bo wiedzą lepiej".
Tragedia.
Czemu katanami nie parowano? Czemu w ogóle nie parowano.
Odwołuje się do wyobraźni waszej. Wyobraźcie sobie ostry miecz, którego krawędź tnąca jest wyostrzona niczym żyletka. I drugi taki miecz. A teraz wyobraźcie sobie, ze uderzacie takimi ostrzami o siebie z całej siły. Po 3 minutach macie piękne piłki do metalu, bo miecze to już nie.
Dlatego nie parowało się w średniowieczu mieczem (a już na 100% nie tak jak sobie to ludzie wyobrażają, że unosiło sie broń i czekało aż przeciwnik w nią rąbnie), nie parowało się katanami, a jedyne zbicia i ewentualne przechwycenia ciosów przeciwnika robiono płazem lub półpłazem.
Dlatego uważam, że jeśli (teraz już przechodzę do materii rpgowej) jakiś klan wymyślił i wprowadził w życie technikę parowania, to było to tak wyjątkowe, iż faktycznie tylko temu klanowi powinna być ona znana.
I to wszystko w temacie.

A i gwoli wyjaśnienia. Miecze ostrzono. Katana nie przetnie katany (chyba, ze jedna jest ze stali a druga z gliny). Miecze w średniowieczu też służyły do cięcia (np. miecze wczesnośredniowieczne w ogóle nie miały "czubków" i służyły TYLKO do cięcia i rąbania). Średnia waga miecza jednoręcznego to około 700-1000 gr. Waga miecza długiego zawierała się najczęściej w granicach 1,1 - 1,8 kg. Miecz o wadze 2.5 kg to już był praktycznie tylko wielki miecz piechoty, o długości ponad 160 cm. Topory zaś były i cięższe ale i zdecydowanie lżejsze od mieczy. Kwestia wzoru, okresu i terenu występowania. Więc nie da sie podpiąć ich pod jeden mianownik.

I tak bym mógł bez końca prostować błędną wiedzę co niektórych.
Pozdrawiam
 
Savarian jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-03-2010, 09:56   #35
 
Nathias's Avatar
 
Reputacja: 1 Nathias wkrótce będzie znanyNathias wkrótce będzie znanyNathias wkrótce będzie znanyNathias wkrótce będzie znanyNathias wkrótce będzie znanyNathias wkrótce będzie znanyNathias wkrótce będzie znanyNathias wkrótce będzie znanyNathias wkrótce będzie znanyNathias wkrótce będzie znanyNathias wkrótce będzie znany
Ja także pozwolę sobie wtrącić to i owo.

Cytat:
Napisał Savarian Zobacz post
Czemu katanami nie parowano? Czemu w ogóle nie parowano.
Odwołuje się do wyobraźni waszej. Wyobraźcie sobie ostry miecz, którego krawędź tnąca jest wyostrzona niczym żyletka. I drugi taki miecz. A teraz wyobraźcie sobie, ze uderzacie takimi ostrzami o siebie z całej siły. Po 3 minutach macie piękne piłki do metalu, bo miecze to już nie.
Całkowicie się zgadzam. Szczególnie jeśli spojrzymy na to wszystko z perspektywy kultu tej broni przez ich użytkowników. Ci wojownicy potrafili stać na przeciw siebie i się na siebie patrzeć, po czym jeden odchodził pokonany (nie wyciągali nawet mieczy).

Co do mieczy europejskich. Ja nierozumiem całego tego kultu katan. Nie przeczę, że sa to świetne miecze, ale europa tez ma w swoim dorobku doskonałą technike wykuwania mieczy, które ostrością i wytrzymałością wcale nie uchybiały japońskim wyrobom. Różnica była tylko w sposobie zdobienia i samym kształcie ( i napewno w technologii, jednak obie były doskonałe. Inaczej nikt by mieczy nie używał). W obu kulturach w pewnym momencie miecz stał się bardziej obiektem kultu niż bronią. Szczególnie dobrze to widać w europie, gdzie szlachta bogato zdobiła rękojeści i pochwy swoich kling.

I jeszcze wzmianka o ostrości. Tak samo jak i katana europejski miecz był wstanie odrąbać ludzką kończynę. Co do cięcia metalu to odsyłam do odcinka pogromców mitów na temat katan i mitu o odrąbaniu lufy muszkietu (zabudowanej drewnem), który został obalony. Przy okazji ekipa sprawdziła też podatność europejskich mieczy na cios katana. Niektóre ostra oczywiście pękały jednak pod wpływem naprężeń wywołanych przez uderzenie, a nie przez sam cios, który oczywiście pozostawił bardzo nieprzyjemną szczerbę na ostrzu. Ciosy zadawane były za pomocą robota z siłą dużo większą niż jest w stanie człowiek, wiec myślę, że jest to dość wiarygodne źródło. Pozdrawiam


P.S.
Osobiście uważam, że katana ma zajebisty wygląd i jest naprawdę świetną bronią, jednak europejskie miecze też mają swój unikalny urok i czar

P.S.S
Co do parowania to ja robię tak(w dnd). rzut na trafienie -> porównanie z Kp -> potem opis w który wspisuję kilka takich właśnie ciosów przyjętych na klingę. W przypadku nie przebicia KP opis blokowania, sparowania, uniku bądź zbawczej działalności pancerza
 
__________________
Drink up me hearties, yo ho...

Ostatnio edytowane przez Nathias : 09-03-2010 o 09:59.
Nathias jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-03-2010, 14:42   #36
 
Abeir Lissear's Avatar
 
Reputacja: 1 Abeir Lissear ma wspaniałą przyszłośćAbeir Lissear ma wspaniałą przyszłośćAbeir Lissear ma wspaniałą przyszłośćAbeir Lissear ma wspaniałą przyszłośćAbeir Lissear ma wspaniałą przyszłośćAbeir Lissear ma wspaniałą przyszłośćAbeir Lissear ma wspaniałą przyszłośćAbeir Lissear ma wspaniałą przyszłośćAbeir Lissear ma wspaniałą przyszłośćAbeir Lissear ma wspaniałą przyszłośćAbeir Lissear ma wspaniałą przyszłość
Heh...tak sobie czytam cały ten temat i szanowny kolega zadał proste pytanie:

Cytat:
Napisał Moryc Żółw Zobacz post
Parowanie. Bolączka wielu RPG (oczywiście nie neuroshimy :]). Niestety także tego. Kiedy patrzymy na samurajską walkę (lub samemu walczymy), aż roi się od bloków. Niestety w mechanice gry tego nie uwzględniono. Jakie macie pomysły na blokowanie?
A tutaj zrobiła się nieprzyjemna atmosfera i walka o racje (miecz europejski, katana, topór, korbacz). Ludzie przychodzi mi do głowy tylko jedna myśł:
" To jest moja broń, jest wiele jej podobnych ale ta jest moja. Bez mojej broni jestem nikim. Moja broń bezemnie jest niczym"

Tak więc nie widze najmniejszego powodu by wytykac sobie wzajemnie słabości/mocne strony poszczególnych typów uzbrojenia bo jest to lekkomyślne. Pozatym chyba tylko 2 osoby w tym temacie posiadają jakąś konkretną wiedze dot. uzbrojenia.


Moryc Żółw - tak parowanie jest bolączką wielu RPG. Myśle że jest to jednak kwestia do ustalenia pomiędzy MG i Graczami. Jeżeli chodzi o manewry w czasie walki mnie najbardziej do gustu przypadły Dzikie Pola i Młotek.
 
__________________
Straszliwe przeżycia zmuszają do zastanowienia, czy ten, kto ich doświadcza, sam nie jest czymś straszliwym.

Nietzsche
Abeir Lissear jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15-03-2010, 15:49   #37
 
Savarian's Avatar
 
Reputacja: 1 Savarian nie jest za bardzo znany
To teraz w myśl zdrowej i bezciśnieniowej polemiki. Polecam teksty polskiej ARMAy. jest to Polski oddział The Association For Renaissance Martial Arts. Trudno o kompetentniejsze osoby w tematach walki bronią dawną.

Europejczycy kontra Azjaci - Europejczycy kontra azjaci

Pojedynek z nie¶cis³o¶ci± - tutaj wszystkie mity i nieÅ›cisÅ‚oÅ›ci zwiÄ…zane z uzbrojeniem

a tutaj zdrowa i rzeczowa polemika na temat katany:

Bajer... tak stary jak kucie mieczy

Pozdrawiam
 
Savarian jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22-03-2010, 22:30   #38
 
Bielon's Avatar
 
Reputacja: 1 Bielon ma wspaniałą reputacjęBielon ma wspaniałą reputacjęBielon ma wspaniałą reputacjęBielon ma wspaniałą reputacjęBielon ma wspaniałą reputacjęBielon ma wspaniałą reputacjęBielon ma wspaniałą reputacjęBielon ma wspaniałą reputacjęBielon ma wspaniałą reputacjęBielon ma wspaniałą reputacjęBielon ma wspaniałą reputację
Natomiast zwolennicy realizmu mechaniki powinni sięgnąć do systemu Rollmaster. Nazwa mówi sama za siebie, ale przekonany jestem na ile go pamiętam, że parowanie rozwiązano tam z odwzorowaniem wszelkich możliwych układów broni.
 
Bielon jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz



Zasady Pisania Postów
Nie Możesz wysyłać nowe wątki
Nie Możesz wysyłać odpowiedzi
Nie Możesz wysyłać załączniki
Nie Możesz edytować swoje posty

vB code jest WÅ‚.
Uśmieszki są Wł.
kod [IMG] jest WÅ‚.
kod HTML jest Wył.
Trackbacks jest Wył.
Pingbacks sÄ… WÅ‚.
Refbacks are Wył.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 20:39.



Powered by: vBulletin Version 3.6.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.1.0
Pozycjonowanie stron | polecanki
Free online flash Mario Bros -Mario games site

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172