Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 18-09-2010, 01:22   #1
Gettor
 
Gettor's Avatar
 
Reputacja: 1 Gettor ma wspaniałą reputacjęGettor ma wspaniałą reputacjęGettor ma wspaniałą reputacjęGettor ma wspaniałą reputacjęGettor ma wspaniałą reputacjęGettor ma wspaniałą reputacjęGettor ma wspaniałą reputacjęGettor ma wspaniałą reputacjęGettor ma wspaniałą reputacjęGettor ma wspaniałą reputacjęGettor ma wspaniałą reputację
Charaktery w DnD.

Wiemy wszyscy chyba dobrze, że system DnD od niepamiętnych czasów rozróżnia dziewięć kombinacji charakterów, które mniej lub bardziej odzwierciedlają każde możliwe nastawienie jednostki do otoczenia...

Dobro - Neutralność - Zło
Prawo - Neutralność - Chaos

Ostatnio zacząłem się zastanawiać nad tymi drugimi. Co to tak naprawdę znaczy, że postać jest "praworządna" albo "chaotyczna"?
Odpowiedź, że postępuje w zgodzie z, lub wbrew prawu wydaje mi się po prostu... prostacka. Niewystarczająca.

Jednak, ku mojej frustracji, nie mogę znaleźć żadnej lepszej.

Nurtuje mnie też inne pytanie. Hipotetyczna, banalna sytuacja: złodziej okrada bank.
Czy jest to czyn zły, czy chaotyczny? Bo z jednej strony kradnie od innych ludzi ich ciężko zarobione pieniądze. Z drugiej zaś łamie prawo i sieje zamęt...

A może ten czyn jest i chaotyczny i zły? Tak naraz?
 
Gettor jest offline