Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 19-09-2010, 19:46   #21
Aschaar
Banned
 
Reputacja: 1 Aschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znany
To po raz ostani...

Krowa, miedza, hallejuja i do przodu.

Postaram sie napisać jak najprościej ale jakby ktoś się zgubił to nich krzyczy. Chwila skupienia. Jeszcze bardziej...


Zacznijmy od tego czym jest praworządność. A mianowicie jest ścisłym przestrzeganiem prawa. A przynajmniej - tak ścisłym jak tylko to możliwe.
[I ten aspekt podniesiony przez Cedryka jest ciekawy]


Teraz zastamówmy się czym jest prawo. Najkrócej - zbiorem norm przyjętych na danym obszarze za obowiązujące. Norm wynikających z uwarunkowań historycznych, geograficznych i kulturowych, które mogą być odmienne w zależności od przekonań filozoficznych, politycznych, religijnych czy moralno-światopoglądowych.


Nie dyskutyjmy więc o tym czy prawo jest dobre czy złe, moralne czy niemoralne, dopracowane czy nie, światłe czy zacofane. To jest nieistotne. Prawo jest prawem i postać o charakterze praworządnym zobligowana jest do jego (prawa) przestrzegania.


I teraz - UWAGA - prawa faeruńskiego, nie europejskiego, chrześciańskiego, czy paniczego. A o tym, że to jest inne prawo chyba nie muszę nikogo przekonywać tak samo jak o tym, że prawo polskie jest odmienne od niemieckiego pomimo tego, że bazują na tych samych korzeniach "chrześciańskiej Europy".
Dlatego jakiekolwiek porównania systemów prawnych są z góry skazane na niepowodzenie, podobnie jak próby przyrównania praworządności do moralności (co usiłowanjo zrobić w tym wątku).

Czy wszystko jest zrozumiałe, czy coś wyjaśnić? Jakaś polemika w kwestii tego czym jest praworządność i prawo?
Nie: jakie jest prawo faeruńskie i dlaczego mi nie odpowiada?



PS. Radagast - definicja odnosi się również do jednostki. Zdanie wcześniejsze i zasada unikania powtórzeń. Mogłem przedrukować orginalne słowo "podmiot", choć miałem wątpliwości, czy będzie to zrozumiałe...


Panicz. Weźmy co napisałeś:
Cytat:
Napisał Panicz
D&D jest w dużej mierze oparte jednak na względnie bliskich współczesności normach chrześcijańskiego świata zachodniego
jeżeli u Ciebie równoznaczne jest to z
Cytat:
Napisał Panicz
To (...) średniowieczne, realia europejskie stanowiły podstawę dla DD? Nie czerpano garściami przy tworzeniu - choćby kosmologii - z okołochrześcijańskich źródeł
to gratuluję. Bo dla mnie "żródła około chceściańskie" to coś zupełnie innego niż "normy chrześciańskiego świata" a określenie "bliskie współczesności" ma się nijak do "średniowieczne"...
A dla ułatwienia dodam, że w średniowieczu, w świetle prawa (a więc praworządnie!!!) palono ludzi na stosach.
 
Aschaar jest offline