Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 20-09-2010, 00:45   #25
Knocknees
 
Knocknees's Avatar
 
Reputacja: 1 Knocknees ma wspaniałą reputacjęKnocknees ma wspaniałą reputacjęKnocknees ma wspaniałą reputacjęKnocknees ma wspaniałą reputacjęKnocknees ma wspaniałą reputacjęKnocknees ma wspaniałą reputacjęKnocknees ma wspaniałą reputacjęKnocknees ma wspaniałą reputacjęKnocknees ma wspaniałą reputacjęKnocknees ma wspaniałą reputacjęKnocknees ma wspaniałą reputację
Trochę odnoszę wrażenie że cała ta dyskusja (żeby nie nazwać tego kłótnią) ma charakter pytania się wzajemnie "czy woda u was też jest mokra?".

Osobiście uważam że jeżeli już korzystamy z jakiegoś systemu - w tym wypadku DnD to fajnie jednak by było zajrzeć do podręcznika i poszukać wyjaśnienia. Pomimo tego że NIE jestem typem gracza/prowadzącego który kurczowo trzyma się zasad i z odstępstwami ani rusz ze mną/u mnie na sesji to mam wrażenie (oby) że część z was dawno podręcznika nie widziała na oczy.
Cytat:
Napisał Tadeus
Osobiście odradzam jednak jakieś głębsze analizy tego systemu, bo nie jest tego wart.
Czasami niektórzy mogliby ugryź się w język. Nie lubię strasznie stwierdzeń że system "X" jest lepszy od systemu "Y". Mam taką zasadę że jak coś mi się nie podoba to o tym nie rozmawiam i już na pewno nie robię z siebie znawcy (czyt. zazwyczaj głupca).
Cytat:
Napisał Tadeus o systemie
Jest prosty jak cep i przez to mało przydatny.
W takim razie skoro jest mało przydatny to po kiego zastanawiać się co mówi o praworządności/chaosie. Sami zdecydujmy jako GM i poinformujmy jasno graczy na czym stoją. Nikt nie będzie miał niejasnych sytuacji. Ostatecznie to GM decyduje, jest wyrocznią i ma ZAWSZE rację.
Albo najlepiej stworzyć swoje własne uniwersum i panujący w nim system wartości i po problemie. Po cholerę korzystać z czegoś co jest "proste jak cep i mało przydatne".

Biorąc pod uwagę to co o charakterach mówią podręczniki:
Postać praworządna dotrzymuje słowa, szanuje autorytet, ceni tradycje i osądza osoby które nie wypełniają swoich obowiązków. Prawo* mówi o wiarygodności i posłuszeństwie wobec autorytetów jak również implikuje honor. Ale uwaga praworządność może też oznaczać ortodoksyjne przestrzeganie jakiejś tradycji, uprzedzenie czy niezdolność do adaptacji a co za tym idzie ograniczenie horyzontów.
Postać chaotyczna najłatwiej mówiąc robi to na co ma ochotę i buntuje się za każdym razem gdy ktoś lub coś (tradycja lub prawo**) mówi jej co ma robić i jak się zachować. Chaos może oznaczać lekkomyślność, nieodpowiedzialność i arbitralność działań. Z drugiej strony pozwala na elastyczność i implikuje wolność.
________________________________________
* prawo w odniesieniu do charakteru
** prawo jako system norm prawnych, czyli ogólnych, abstrakcyjnych i jednoznacznych dyrektyw postępowania


A teraz wróćmy do samego początku:
Cytat:
Napisał Gettor
Nurtuje mnie też inne pytanie. Hipotetyczna, banalna sytuacja: złodziej okrada bank.
Czy jest to czyn zły, czy chaotyczny? Bo z jednej strony kradnie od innych ludzi ich ciężko zarobione pieniądze. Z drugiej zaś łamie prawo i sieje zamęt...

A może ten czyn jest i chaotyczny i zły? Tak naraz?
Mogę się mylić ale ja odpowiedział bym TAK. Taki czyn byłby chaotycznie zły.
Myślę że całe zamieszanie zrobiło się wokół jednego typu charakteru bo z PN nikt nie ma zazwyczaj problemu. Ot Pan-W-Lśniącej-Zbroi który zawsze mówi prawdę, dotrzymuje słowa, pomaga potrzebującym i sprzeciwia się niesprawiedliwości raczej na 100% jest Praworządny Dobry i tutaj chyba wszyscy się ze mną zgodzą.

Problem pojawia się gdy mówimy o charakterze Praworządnie Złym. Bo ten Pan czy Pani już nie jest taka milusia.
Taka postać metodycznie bierze to, czego chce, oczywiście w granicach osobistego kodeksu postępowania, ale nie przejmując czyjąś krzywdą. Zważa na takie wartości jak tradycja, lojalność i porządek ale nie wolność, godność CZY ŻYCIE. Potrafi potępić innych nie za czyny, ale za rasę, religię, ojczyznę czy pozycję społeczną, z jakiej się wywodzą. Taka niechęć wynika po części z jej natury, a po części z faktu, iż za pomocą porządku broni siebie przed przeciwnikami o innych zapatrywaniach moralnych. Prościej ujmując? Postać o tym charakterze poświęca się złu z podobnym fanatyzmem, co krzyżowcy oddali się dobru. Tak więc zabójca może być praworządny mając różne tabu, choćby takie że nie zabija z zimną krwią czy nie pozwalają, by dzieciom stała się jakaś krzywda (oczywiście jeśli da się tego uniknąć).

Reasumując:

Cytat:
Napisał Aschaar
Polecam czytanie ze zrozumieniem...
Niestety niektórym by się czasem to przydało.

Tyle z mojej strony.
 
__________________
Take what you want and give nothing back
Knocknees jest offline