Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 25-09-2010, 17:40   #42
Marok
 
Reputacja: 1 Marok jest jak niezastąpione światło przewodnieMarok jest jak niezastąpione światło przewodnieMarok jest jak niezastąpione światło przewodnieMarok jest jak niezastąpione światło przewodnieMarok jest jak niezastąpione światło przewodnieMarok jest jak niezastąpione światło przewodnieMarok jest jak niezastąpione światło przewodnieMarok jest jak niezastąpione światło przewodnieMarok jest jak niezastąpione światło przewodnieMarok jest jak niezastąpione światło przewodnieMarok jest jak niezastąpione światło przewodnie
A mnie się wydaje, że jednak Panicz nie ma racji. W planie praworządnym znajdą się osoby postępujące zgodnie z WŁASNYM kodeksem, prawem tudzież honorem. Nie ma jakiegoś wielkiego odgórnego schematu "praworządności". Sama w sobie oznacza właśnie - kierowanie się czymś w miarę ściśle. Jeśli postać uważa, że zabijanie dzieci urodzonych nogami do przodu jest prawe i to czyni to nie można jej uznać za chaotyczną - postępuje według pewnego prawa. Może nikt wokół nie uznaje czegoś takiego za prawo, ale dla niego jest nim owszem. Więc praworządność jest uznana raczej jako ŁAD i PORZĄDEK. Osoba zabijająca te dzieci będzie Zła - nic jej nie zrobiły, ale zostają zabite, bo ona lub jej prawo tak nakazują. Jednak w jej postępowaniu widać PORZĄDEK - robi tak a nie inaczej. W zamian za to "chaotyczność" to nie zwyczajne nieprzestrzeganie praw, lecz raczej CHAOS. Robię to co mi pasuje i nie uważam czegoś za słuszne lub niesłuszne, tylko robię to zależnie od sytuacji. Wybitnym przykładem jest Joker z Batmana - on szerzył chaos i zniszczenie. Bez powodu, bez żadnej konieczności, jedyne co w nim było praworządne to to by chaos szerzyć. I nic więcej. Pokonam batmana i tyle. Nie obchodzi mnie w jaki sposób czy jakimi środkami. Po prostu. Ma go boleć, ma widzieć upadek ludzi, ale w taki czy inny sposób go pokonam.

Próba klasyfikacji charakteru Neutralnego jest nie na miejscu. Każdy kieruje się w jakąś stronę. Według mnie jest to charakter zastępczy, stosowany na przykład w wypadku gdy osoba ma swój kodeks honorowy (nie bić staruszek, nie pluć na ludzi i nie kraść), ale nie przestrzega go z jakichś określonych powodów (bije staruszki bo krzywo na niego patrzą, pluje na ludzi kiedy go wyzywają, kradnie gdy już nie ma co jeść).

Wydaje mi się, że całe Plany, o jakie idzie to raczej plany pewnego rodzaju myślenia. Nie odgórnej klasyfikacji - ten wypełniał prawo kosmosu, a ten nie - lecz myślenia. Jeśli uważam, że wszędzie powinien być ład to jestem praworządny - ludzie postępują według ustalonego porządku, dobrego, złego, starego, nowego, ale jest to porządek, którego synonimem (przynajmniej w przypadku tych charakterów) jest PRAWO. PRAWO = PORZĄDEK.

Za to CHAOS = CHAOS. Jeśli nie mam kodeksu postępowania i robię tak jak mi się podoba jestem chaotyczny. Przykład postaci chaotycznej dobrej - by pomóc ludziom ze swej wioski napada na bank. Czyn może wydaje się zły - okradanie ludzi. Jednak cel jest szczytny. Tym właśnie jest chaos. Z drugiej strony osoba ta pomaga również ludziom, którzy w wyniku napadu stracili pieniądze. Robi dobro w DOWOLNY sposób. Może nawet równie dobrze zabrać te pieniądze biedakom i oddać właścicielom, jeśli uzna, że to jest dobre. Może nawet czynić zło, którego celem jest zawsze większe DOBRO. Dlatego jest to CHAOS. Jeśli jesteś praworządny i uznajesz, że pieniądze należą się bardziej biednym niż bogatym, to nawet widząc jaką krzywdę wyrządziłeś bogaczom nie pomagasz im, bo uważasz, że to W PORZĄDKU. Twierdzisz, że to lepiej, dlatego im nie pomożesz.

To wszystko subtelnie się łączy. Nie da się oddzielić Dobra i Zła od Prawa i Chaosu. Po prostu się nie da, bo to co wyznajesz - Prawo lub Chaos - determinuje to jak robisz - Dobro lub Zło.
 
Marok jest offline