Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 02-10-2010, 20:29   #10
Anonim
 
Reputacja: 1 Anonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputację
Ja przyznaję PD wedle zasady "MG przyznaje", ale też mój system przyznawania PD sprawia, że gracze dostają raczej zbliżoną ilość PD. Notuję sobie co kto robi, a potem dodaję do tego cyfry np

+ 2 PD za pierwszą próbę ucieczki (Refleks)
+ 1 PD za "Fuj, zamierzasz to ubrać?" (Obserwacja)
+ 3 PD za kooperację z Tomkiem przy wynoszeniu sprzętu (Gra Drużynowa)

czy

+ 10 PD za ukończenie misji (Lojalność)
+ 1 PD za sensowny pomysł formacji (Pomysł)
+ 1 PD za odkrycie, że pingwiny zmieniają fazy (Wywiad)
+ 3 PD za obejrzenie wyświetlanych obrazów (Wywiad)
+ 1 PD za zabranie nieśmiertelnika Wilińskiego (Lojalność)
+ 5 PD za poświęcenie swojego życia (Lojalność)
+ 5 PD za badanie wszystkiego i wszędzie (Wywiad)

Ogółem listy PD przypominają katalog osiągnięć z danej misji. Nie ma tu na siłę sprowadzania, żeby każdy dostał po równo (daj wszystkim po równo a wyjdzie... wiadomo co). Po prostu zazwyczaj jest tak, że ten ma zasługi w tym zakresie, a tamten w innym. Jeden zabija wszystko co się rusza i dostaje punkty wojenne, a drugi stara się pogadać i dostaje punkty dyplomacji. A jeśli są różnice w poziomie postaci? Takie jest życie.

Żeby było zabawniej zawsze można dodać drugi system rozwoju postaci: (dla przykładu takie coś dla systemu SPECIAL z Fallout) PD wszyscy dostają wedle zasług i dzięki nim rozwijają Atrybuty Główne, ale żeby rozwijać Umiejętności wszyscy dostają po równo Czas Treningu między misjami i wybierają sobie co rozwijają.

Rozwój postaci jest dla mnie pierwszoplanowy, bo dzięki temu kampania rozwija się równomiernie i przed postaciami graczy wciąż pojawiają się nowe, większe problemy. Z drugiej strony zupełnie ignoruję rozwój ekwipunku - gracze dość szybko zresztą również zauważają to i nie przywiązują się do dóbr doczesnych.
 
Anonim jest offline