Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 07-10-2010, 22:41   #51
Panicz
 
Panicz's Avatar
 
Reputacja: 1 Panicz ma wspaniałą reputacjęPanicz ma wspaniałą reputacjęPanicz ma wspaniałą reputacjęPanicz ma wspaniałą reputacjęPanicz ma wspaniałą reputacjęPanicz ma wspaniałą reputacjęPanicz ma wspaniałą reputacjęPanicz ma wspaniałą reputacjęPanicz ma wspaniałą reputacjęPanicz ma wspaniałą reputacjęPanicz ma wspaniałą reputację
Cytat:
Napisał Komtur Zobacz post
Dobrze zrozumiałem, tylko trochę ironizowałem, a z tym wprowadzaniem prawa do jakiegoś kraju to ja widzę tu konflikt między dwoma systemami prawnymi. Oczywiście w wyniku tego konfliktu powstaje coś co można nazwać chaosem, ale jest to chaos rządzący się określonymi prawami (np. prawo wojny). Ludzie zazwyczaj wprowadzają prawo by nie robić sobie nawzajem krzywdy. Wszelka anarchia to ułuda, bo w każdej społeczności ludzkiej obowiązują określone zasady. Dziwię się że w D&D barbarzyńcy nie mogą mieć charakteru praworządnego, przecież prymitywne społeczności posiadają własne prawa, tradycje, tabu etc.



Jeżeli taka moralność istnieje to w zasadzie ta dyskusja nie ma sensu. Chociaż chciałbym wiedzieć czym to wielkie koło jest (nie jestem fanem D&D i w tej kwestii wiedzy nie posiadam).




Czekam na odpowiedź Anonima.



Wydaje mi się że ten układ jest lepszy od tego z trzeciej edycji. Osobę w pełni chaotyczną charakteryzuje całkowity brak poszanowania jakichkolwiek zasad i norm moralnych. Taka osoba działa impulsywnie, egoistycznie i psychopatycznie, więc przez większość społeczności zostanie uznana za złą.
Ad 1.
Oczywiście. Jakieś prawa, zasady, normy istnieją zawsze (poza przypadkami bezmyślności czy totalnego szaleństwa), a ten przykład z barbarzyńcą podkreśla właśnie fakt, że mechanika systemu pewne prawa, zasady, normy -> stawia wyżej niż inne. Pełne rytuałów i zasad dotyczących każdego aspektu życia codziennego kultury 'prymitywne', z których mogą się wywodzić DnD'owscy barbarzyńcy stoją widocznie niżej w hierarchii 'porządku' niż społeczeństwa wzorowane na zachodnich.

Ad 2.
Wielkie Koło to sam układ wszechświata, czyli konstrukcja na jakiej zbudowane są Plany. Każdemu charakterowi odpowiada pewien plan egzystencji (plus garstka planów pośrednich). Dusze zmarłych trafiają do odpowiadającego ich charakterowi planu, więc jest tu zewnętrzny osąd. Na tym opiera się też magia itd.

Ad. 3
A to oczywiście zależy od społeczeństw. Te żyjące pod opresyjną władzą wcale nie muszą uznawać chaotycznych postaci za złe. Podany układ jest nadmiernie uproszczony, a wstawienie PD i CZ na końcach osi wzięte z kapelusza. No, ale nie sięgałem po 4kę, więc nie chcę mącić. Sam całkowicie rezygnuję z charakterów.
 
Panicz jest offline