Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 10-12-2010, 13:18   #1
Milly
 
Milly's Avatar
 
Reputacja: 1 Milly ma wspaniałą reputacjęMilly ma wspaniałą reputacjęMilly ma wspaniałą reputacjęMilly ma wspaniałą reputacjęMilly ma wspaniałą reputacjęMilly ma wspaniałą reputacjęMilly ma wspaniałą reputacjęMilly ma wspaniałą reputacjęMilly ma wspaniałą reputacjęMilly ma wspaniałą reputacjęMilly ma wspaniałą reputację
Fabryka pisarzy - artykuł obowiązkowy dla wszystkich, którzy chcą pisać fantasy

Na Czytelni Onetu ukazał się już jakiś czas temu artykuł autorstwa Jacka Dukaja, Łukasza Orbitowskiego i Wita Szostaka o tytule "Fabryka pisarzy. Fabrykantów portret zbiorowy". Właściwie jest to dyskusja tych trzech panów na temat kondycji polskiej fantastyki na podstawie analizy pisarzy wydających pod szyldem Fabryki Słów - wydawnictwa, które masowo już "produkuje" pewną określoną literaturę, do której dostosowuje się coraz większa ilość młodych, debiutujących pisarzy. Dodajmy, że często robią to zupełnie nieświadomie.

Artykuł ten jak dla mnie powinien być lekturą obowiązkową dla wszystkich, którzy choć raz pomyśleli na poważnie o chęci pisania fantastyki i wydawania książek. A także dla tych, którzy chcą o tym pomyśleć. Zawiera naprawdę bardzo ciekawe przemyślenia i pokazuje pewne tendencje - i niech każdy sobie rozważy, czy słuszne, czy nie. Wydaje mi się, że powinien on skłonić do własnych przemyśleń nad tym co się chce pisać i jak oraz jakim pisarzem chce się zostać. Jest też kilka dobrych porad co do samego stylu pisania, tworzenia światów fantasy, kalek, kopiowania i wzorowania się na innych twórcach, (a także jest parę słów o coraz popularniejszej i dobrze widocznej także i na naszym forum manii kopiowania stylu z gier komputerowych czy filmów) itp. Czyli wszystko to, nad czym młody twórca powinien się zastanowić zanim sięgnie po pióro.

Bardzo polecam! Artykuł jest bardzo długi, ale warto przeczytać go od pierwszej do ostatniej strony, w całości, bez opuszczania ani jednej linijki. I wyciągnąć wnioski dla siebie i swojej twórczości (a także o kondycji naszej rodzimej literatury fantastycznej).

Onet.pl Czytelnia

P.S.: Chciałam go tu wkleić, ale LI odmawia posłuszeństwa Więc musicie męczyć się na Onecie.
 

Ostatnio edytowane przez Milly : 10-12-2010 o 13:23.
Milly jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem