Wątek: Jolly Roger RPG
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 22-12-2010, 23:07   #44
tweet
 
Reputacja: 1 tweet nie jest za bardzo znany
Cytat:
Napisał one_worm Zobacz post
Dodam swoje cztery grosze. Po raz drugi to nawet trzy grosze będą.

Terry P. stworzył w swych opowiadaniach śmierć, która mówiła dużymi literami. Wy tworzycie system, który ma potencjał, takie moje zdanie. Jest jednak małe ale, jeśli ktoś się gubi w czymś to możliwe, że jednak coś jest nieczytelne, ok masz 30 stron i co komu index? Niby po nic ale zauważ, że my widzimy podręcznik po raz pierwszy, jak ja bym pisał książkę to pewnie bez problemu bym był w stanie odszukać rozdział danej książki, ale ktoś kto ją czyta po raz pierwszy czy drugi, niekoniecznie. Zmierzam do tego, że muszę przekopać się do informacji w mechanice na temat x czy y czytając praktycznie cały rozdział albo ucząc się na pamięć całego rozdziału.

Następna sprawa, dotyczy magii. Żeglarze byli, są i pewnie będą przesądni po kres dni albo żeglugi, nie wiem ale wydaje mi się, że warto by było rozpisać jakieś klątwy czy coś i np. kobieta na statku podnosi o jeden poziom trudność testu Magia mogłaby się opierać o właśnie tego typu rzeczy czy elixiry, niekoniecznie o fireballe czy frostbolty, przy czym elixiry niekoniecznie musiałby dawać możliwość latania

chyba tyle, póki co.
Świetny pomysł. Trochę zabobonów nie zaszkodzi. Zabobony to przecież nie magia, tak?

Jeszcze raz o tym "chaosie". Rozumiem, że ja mogę patrzeć na ten podręcznik inaczej. Ale również nie jestem nieomylny. Też popełniam błędy, jak chociażby przy wspomnianym już pominięciu definicji tury.
Jeżeli mam problem ze znalezieniem informacji zaczynam myśleć, tak? Mam przed sobą tabelkę z cenami broni specjalnych. Chcę wiedzieć na czym polegają zasady walki szponami kruka. Niby jest tam kolumna z regułami, ale nic mi one nie mówią. Patrzę na spis treści:
Wstęp... Odpada, znajdę tu tylko infos for rookies.
Mechanika... Hm, możliwe, że to tu. W końcu szukam "reguł", tak? Ale zobaczmy dalej...
Świat Jolly Roger... Artedia, Prawo, Osobistości... Nie, to nie tu...
Tworzenie postaci... Jest coś o ekwipunku, zajrzę tam... Nie tu, tylko informacja o tym ile mam środków przy tworzeniu postaci...
Ekwipunek... Właśnie w tym rozdziale jest ta głupia tebelka, która przyczyniła się do poszukiwań.
No nic, pozostaje zajrzeć do Mechaniki... Co my tu mamy..? Założenia, testy, deklaracje, broń ręczna i dystansowa, może tam? Nie, tu są tylko ogólne reguły i modyfikatory. Dalej... O, jest! Broń specjalna. Czytam... Eureka! Są i szpony kruka. I reguły... Elementarne, Watsonie.

Nie było chyba aż tak skomplikowane? Wystarczy spojrzeć na spis treści. Aby sprawniej wyszukiwać informacje tekst został podzielony na nagłówki. I pojawiły się w spisie treści - dzięki Kachimiemu. Przyznam, że początkowo chciałem zamieścić jedynie nazwy rozdziałów.

EDIT (po wypowiedzi Kachimiego)
Indeks to nie to samo co spis treści. Tak gwoli ścisłości.
Zabobony mogą mieć wpływ na mechanikę. Chociażby ze względu na nastawienie załogi, tak? Są to trudniejsze testy rozmów (Negocjacja). Ale wiem, że chodziło ci tu o jakiś nadprzyrodzony wpływ. Nikt Tobie nie każe wprowadzać magii, półmagii, nibymagii... Sądzę, że temat można by trochę poszerzyć w podręczniku. Lubię takie smaczki Może Natif Natal mają jakieś swoje specjalne obrzędy i ziółka halucynogenne? W podręczniku jest co nie co wspomniane, ale chyba zasługuje to na osobny nagłówek...
 

Ostatnio edytowane przez tweet : 22-12-2010 o 23:14.
tweet jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem