Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 29-12-2010, 09:39   #11
Bielon
 
Bielon's Avatar
 
Reputacja: 1 Bielon ma wspaniałą reputacjęBielon ma wspaniałą reputacjęBielon ma wspaniałą reputacjęBielon ma wspaniałą reputacjęBielon ma wspaniałą reputacjęBielon ma wspaniałą reputacjęBielon ma wspaniałą reputacjęBielon ma wspaniałą reputacjęBielon ma wspaniałą reputacjęBielon ma wspaniałą reputacjęBielon ma wspaniałą reputację
Kochani, może nieco odejdę od tematu, ale mam nadzieję, że zwrócę Waszą uwagę na dosyć ważną, a umykającą wszystkim kwestię. Wpierw jednak dwa przykłady z życia:

A). Grupa garła sobie w AD&D, system archiwalny. Grała przez dwa lata w miarę regularnie. MG postanowił konwertować, zmieniać AD&D, na nowsze DnD. Niby wszystko miało zostać po staremu, ale... grupa nie przetrwała konwersji. I wszystko już nie było takie samo.

B). Pewien MG prowadzący od lat krainkę zwaną "Bissel" w formie forumowej, mający za sobą półtorej udanej kampanii i kupę fajnych sesji postanowił "dopasować " w końcu zgrzytający mu system do potrzeb zabawy. Dopasowania nie trwały długo. Podobnie jak wszystkie kolejne sesje.

Reasumując pozwolę sobie przejść do tego, co chciałbym powiedzieć. System fajny i fajniejszy, to tylko zasady turlania, które też nie zawsze na forum są najistotniejsze, bo stosowanie mechaniki wprost zabija każdą sesję czyniąc z niej niemożliwy do rozegrania taśmociąg. Kupa testów etc. Mechanika jest więc ważna o tyle, by odpowiadała większości. Czy jest dziecinnna, czy mega realistyczna to rzecz najmniej ważna. Ważnym jest, by tym, którzy się bawią, odpowiadała. A nade wszystko, by nie szkodziła.

Co do samych zasad DnD; mam wszystko PL; też uważam, że 4,0 jest nieco planszowa. Ale to moje odczucie.

P
B
.
 
Bielon jest offline