Wątek: Nowa Fantastyka
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 31-12-2010, 16:33   #11
Takeda
 
Takeda's Avatar
 
Reputacja: 1 Takeda ma wyłączoną reputację
Pozwólcie, że wtrącę swoje kilka słów.
Mogę zrozumieć niechęć do "germanizacji" (jak to zostało nazwane) fantastyki, ale jakoś nas folklor i mitologia słowiańska nie budzi dużego zainteresowania.
A uważam, że jest to teren dziewiczy i nieodkryty dla gier RPG. Pojedyncze próby stworzenia systemu odwołującego się do tej mitologii spełzły na niczym.
Dlatego jest taka mała popularność słowiańskiej mitologii, ciężko stwierdzić jednoznacznie. Na pewno jedną z przyczyn jest to, że systemy RPG odwołujące się do słowiańskich korzeni były wykonane słabo, a można by rzec niedbale.

Poza tym jak pokazują kolejne wersje D&D, tak znienawidzony przez Ciebie Anonimie schemat jest wśród ludzi bardzo popularny. Czy coś w tym złego? Wydaje mi się, że chyba nie.
Stworzenie czegoś całkowicie odmiennego jest nie aż tak trudne. O wiele trudniejsze moim zdaniem jest przekonanie ludzi do tego, aby tą "nowość" chcieli poznać i bawić się nią.
Powstają systemy, które np. mówią o dalekiej przyszłości i postczłowieku (czy to w wersji połączenia z maszyną, czy opisania ludzkiej duszy jako programu komputerowego) Nie cieszą się one popularnością. Dlaczego?
Wydaje mi się, że z natury wolimy bazować na schematach które znamy niż wysilać umysł i wcielać się w coś co jest nam zupełnie obce.

Stworzyć fantastycznego RPG-a na bazie jakieś mitologii nie jest znowu tak trudno. Problem jednak w tym, że ludzi w dużej mierze nie znają obcych mitologii i nie są z nimi w żaden sposób związani.
Żyjemy w pewnym kręgu kulturowym i bliższe nam są wzory germańskie niż na przykład egipskie, japońskie czy indiańskie.
Znając dobrze jakąś mitologię i dodając do niej trochę własnej wyobraźni i fantazji można stworzyć naprawdę oryginalne światy.
Pytanie tylko czy takim światem zainteresujesz innych graczy i MG?
 
__________________
"Lepiej w ciszy lojalności dochować...
Nigdy nie wiesz, gdzie czai się sztruks" Sokół
Takeda jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem