Wątek: Nowa Fantastyka
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 02-01-2011, 20:15   #28
Radagast
 
Radagast's Avatar
 
Reputacja: 1 Radagast jest jak niezastąpione światło przewodnieRadagast jest jak niezastąpione światło przewodnieRadagast jest jak niezastąpione światło przewodnieRadagast jest jak niezastąpione światło przewodnieRadagast jest jak niezastąpione światło przewodnieRadagast jest jak niezastąpione światło przewodnieRadagast jest jak niezastąpione światło przewodnieRadagast jest jak niezastąpione światło przewodnieRadagast jest jak niezastąpione światło przewodnieRadagast jest jak niezastąpione światło przewodnieRadagast jest jak niezastąpione światło przewodnie
Anonim, oburzasz się na moje ironie, podczas gdy ton Twoich wypowiedzi wcale nie jest lepszy. Przy okazji zdajesz się na siłę szukać w moich postach osobistych wycieczek zamiast spróbować zrozumieć o co mi chodzi. Mam nadzieję, że się mylę.
Ty mi mówisz jak powinno być, a ja Tobie jak jest. Możemy sobie w ten sposób dyskutować ile nam się podoba i nic z tego nie wyjdzie. Więc biorąc przykład z Ciebie napiszę wyraźnie o co mi chodzi: Ludzie dostają to co lubią i to co się sprawdziło. Jeżeli im dasz coś nowego, co im się spodoba, to się przyjmie. Jeśli się nie spodoba, to zostanie zapomniane. Ale jeśli im będziesz tłukł w głowę, że Warhammer jest zły, bo kopiuje z Tolkiena i koniecznie trzeba grać w co innego, to będą na Ciebie patrzyli jak na gościa, co proponuje kwadratowe koła do samochodu.

Cytat:
Napisał Takeda
Chcesz na siłę zmieniać ludzkie gusta? Nie realne.
Amen

Cytat:
Napisał JanPolak
Chcesz zachęcić ludzi do kreatywności, to ją w nich rozbudź, a nie tylko neguj.
Krótko i na temat. Powtarzasz w kółko argumenty za tym, że Warhammer i DnD są odgrzewanymi kotletami, ale nic z tego nie płynie. Zrozumieliśmy o co Ci chodzi. Ale odgrzać kotleta jest łatwiej niż ugotować zupę. Więc jeśli mogę zagrać w gotowy i fajny system, albo stworzyć nowy od podstaw, to wybiorę to pierwsze. Ot, lenistwo.
Jeżeli system wprowadza setkę nowych ras i dziesiątki dziwnych zjawisk, to może sobie być genialny, ale sporo ludzi się pogubi i wrócą do tego, do czego się przyzwyczaili. A system "rewolucyjny" to zwykle taki, który dwa oklepane pomysły zamieni na dwa nowe, albo pomiesza elementy z kilku innych. Bo wtedy gracze szybko łapią i akceptują.

Nie mówię, że tak jest dobrze i "niechaj sczeźnie, kto rękę swą śmie podnieść na świętości WFRP i DnD". Mówię, że tak jest (w mojej ocenie) i że to będzie problem, z którym trzeba się będzie uporać, jeśli będziesz chciał stworzyć coś mocno nowego.

Cytat:
Napisał Anonim
Chciałbym, żeby fani "fantasy" RPG ruszyli głową i wymyślili swoje własne wizje tegoż "fantasy" - żeby te wizje były oryginalne, a nie wtórne. I cokolwiek wymyślą to niech pokażą.
Ale nie tak łatwo wymyślić coś oryginalnego. Niestety (choć częściej stety) umysł ludzki łatwiej sobie przypomina rzeczy, które zna i dostosowuje je do aktualnych potrzeb niż tworzy całkiem nowe. Przynajmniej mój - ścisły umysł, może humanistom jest łatwiej tworzyć. Dodatkowo trudno jest stworzyć coś, co po opisie kilkulinijkowym kogokolwiek zachwyci. Żebym np. wiedział, czy pomysł z Gilgameszem mi się podoba, musiałbym zagrać.

Cytat:
Napisał Anonim
Autorskich, oryginalnych systemów może i dużo ciągle powstaje, problem polega na tym, że jakoś ich nie widać.
No to je propaguj. Ja nie znam żadnego dobrego systemu autorskiego fantasy (dopracowanego). Systemów autorskich jest masa i trudno się przez wszystkie przekopać, dlatego nawet te dobre pozostają niedostrzeżone.

Cytat:
Napisał Tasselhof
Jak to nie ma żadnego wydawnictwa, wydającego własnego rpga? A Neuroshima od Portalu? Okey to nie fantasy ale kolega nie sprecyzowała grona.
Podobnie Monastyr tegoż samego wydawnictwa i Wolsung bodajże Kuźni Gier. Właśnie dlatego wspomniałem o tym w kontekście słowa "portal" w ramach sugestii, że jeżeli Anonim stworzy coś bardzo dobrego, to ma szansę to wydać drukiem. Nie mówię, że będzie łatwo, mówię, że jest szansa.
 
__________________
Within the spreading darkness we exchanged vows of revolution.
Because I must not allow anyone to stand in my way.
-DN
Dyżurny Purysta Językowy
Radagast jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem