Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 26-01-2011, 13:38   #26
nojann
 
Reputacja: 1 nojann nie jest za bardzo znany
Cytat:
Napisał Anonim Zobacz post

20. Tekst nojanna, jego pomysł "Dogma 2011", ABC jego i Witch Elf.

ad.20 Ogółem w porządku, nie wszystko tak samo jak ja, ale dobry komentarz. Co do Dogma2011, ABC to chyba taki żarcik, bo zgody nie będzie żadnej strony. Choć gdybyś tak napisał jeszcze 5-6 lat temu... ale teraz jest teraz, a nie 5-6 lat temu. O samym LastInn krążyły teksty, że tu się nie lubi "frpgowców" nie lubiących stylu zbliżonego do opowiadań łańcuchowych. Dziś może trochę się zmieniło, ale wciąż niby jak chcecie napisać jak dobrze prowadzić i grać w frpg skoro na przykład ja mam najwyraźniej zupełnie inne zdanie o tym jak Witch Elf.
Nie wiem jak ze strony Witch Elf, ale z mojej strony to nie jest żarcik. Nie mówię o wskazywaniu "jedynej słusznej drogi", nie o zasadach, do których koniecznie trzeba się stosować, tylko (tak jak już wcześniej napisałem) o dobrych praktykach, o zaleceniach, które pozwoliłyby początkującym na forum uniknąć błędów popełnianych wcześniej przez nieco starszych użytkowników forum.

Wy, którzy na PBF zjedliście zęby, pewnie macie po kilka spostrzeżeń na temat co robić a czego nie robić (kierowanych do graczy lub prowadzących) na sesjach, np. przy tworzeniu postaci, przy wymyślaniu fabuły, przy pisaniu postów graczy... Piszę, że pewnie macie, bo ja sam mam kilka, może kilkanaście uwag dotyczących tych tematów, a do tej pory zdarzyło mi się prowadzić tutaj jedynie dwie sesje (nie patrzcie na dane z mojego profilu) i grać w kilku.

Wiem, że moja pierwsza sesja rozpadła się, bo prowadziłem mało dynamicznie, mało ciekawie, nie ustawiłem konfliktów dla. Wyciągnąłem z tego wnioski i w drugiej zdaje się, że było trochę lepiej, przynajmniej miałem takie wrażenie. Wiem, że gdybym wiedział wcześniej to, co wiedziałem już po kawałku pierwszej sesji, to ta pierwsza poszłaby o wiele lepiej i pewnie zaszłaby o wiele dalej. Stąd mój pomysł na manifest (choć to górnolotne określenie)

Piszesz Anonimie o tym, że nie będzie zgody z żadnej strony na pomysł typu Dogma2011, ABC, czy jakkolwiek by to zwał. Ale czy na Dogmę 95 była jakaś ogólna zgoda? Po prostu jak ktoś będzie zainteresowany, to skorzysta, jak nie, to nie. To nie matematyka, gdzie wprowadzamy wzór na pole siedemnastokąta i jest to jedyny wzór, za pomocą którego możemy to pole wyliczyć. To raczej sztuka, gdzie każdy ma swój styl, swój sposób na prowadzenie sesji, jak i na prowadzenie wymyślonej przez siebie postaci. Broń mnie boże od narzucania reguł niwelujących indywidualność na tym forum. Jeśli ktoś tak zrozumiał to, co napisałem w poprzednim moim poście, to prawdopodobnie się źle wysłowiłem. Nikogo nie chcę ograniczać. Chciałbym raczej dać wskazówki tym, co nie wiedzą jak zacząć i tym, którzy mimo iż zaczęli, wciąż mają problemy i nie znają sposobów na ich rozwiązanie. Dla mnie miałoby to sens.

Ponieważ, jak widać, istnieje na LastInn kilka podejść do prowadzenia (jednolinijkowe, storytelling, uwzględniające mechanike, skupiające się na emocjach i parę innych) można by stworzyć taki zestaw wskazówek dla każdego z nich. Można by też wypisać pozytywne i negatywne strony każdego z tych sposobów. W ten sposób taki zestaw wskazówek mógłby się odnieść do stylu jednolinijkowego, jak i do tego preferowanego przez Witch Elf. Jeśli ktoś inny chciałby prowadzić jednolinijkowo, to by sobie zajrzał w główne założenia stylu i mógłby robić to w stylu podobnym do stylu Anonima. Chyba, że wolisz monopol na ten styl, Anonimie

To taka bardzo ramowa koncepcja, ale myślę że nawet przeczytanie czegoś w tym stylu ułatwiłoby prowadzącym określenie swojego sposobu prowadzenia zakładanej sesji i mogłoby zapobiec kilku błędom często popełnianym na sesjach.

To tyle na razie
 
nojann jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem