Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 28-01-2011, 14:11   #7
Yzurmir
 
Yzurmir's Avatar
 
Reputacja: 1 Yzurmir ma w sobie cośYzurmir ma w sobie cośYzurmir ma w sobie cośYzurmir ma w sobie cośYzurmir ma w sobie cośYzurmir ma w sobie cośYzurmir ma w sobie cośYzurmir ma w sobie cośYzurmir ma w sobie cośYzurmir ma w sobie cośYzurmir ma w sobie coś
Jak już pisałem w rekrutacji, wpadłem kiedyś na pomysł sesji (raczej gry właśnie niż wspólnego pisania opowiadania) zainspirowanej "Zagubionymi". Skoro nojann sobie życzy, przedstawię ten szkic jeszcze raz. Opiszę tutaj wszystko, co wtedy wymyśliłem, pozwalając innym decydować o tym, które elementy powinniśmy wykorzystać, a których nie.


Sesja miałaby dość sztywną strukturę, chociaż można ją zmodyfikować przy zachowaniu proporcji. Przede wszystkim mamy 4 graczy i 12 postaci, tworzonych przez nich wspólnie. Postacie (zapewne jakieś ogólne ich zarysy) są opisane między innymi pewną liczbą "cech". Mogą one określać zarówno zdolności i umiejętności bohatera, jak i jego charakter, nawyki czy pracę - wszystko, co kojarzy się z daną osobą. Przykładowo, różne postacie z "Zagubionych" miałyby cechy takie jak "lekarz", "otyły", "cynik", "uciekinierka", "człowiek wiary", "uzależniony" itd.
Postaci jest tak dużo, ponieważ z założenia taka sesja miałaby koncentrować się raczej na grupie/społeczności niż pojedynczych bohaterach, a przy tym byłaby dość "śmiertelna".

Gra, jako "kampania", podzielona jest na sezony, a na każdy z nich składa się liczba odcinków równa liczbie postaci (czyli 12). W odcinku każdy gracz kieruje jedną z postaci, którą jeszcze nie grał. Być może jeden bohater miałby jakąś specjalną rolę (np. związaną z retrospekcjami), ale to był luźny pomysł. Gracz musiałby na początku odcinka skorzystać z kostki i wylosować jedną z cech swojego bohatera, dokoła której musi następnie ułożyć wątek. Na przykład "uzależniony" bohater walczy z nałogiem, a "cynik" czuje się nielubiany. Musi to potem zamieścić i odegrać w sesji.

Odcinek podzielony jest z kolei na 12 scen. Scena to taki segment gry związany z jednym wydarzeniem, lecz sam w sobie nie posiadający ograniczeń, jeśli chodzi o długość, liczbę odpowiedzi czy decyzji. Na przykład rozbicie się samolotu to jedna scena, wieczór na plaży to druga scena, pojawienie się czegoś dziwnego w dżungli to trzecia scena itd.

Miałem wątpliwości co do sposobu na wymyślanie różnych ważnych elementów fabuły. Normalnie robi to Mistrz Gry, tutaj jednak miało go nie być. Rozwiązaniem miało być zatem wprowadzenie tymczasowego Mistrza Gry, którego obowiązki kolejni gracze przyjmowaliby co odcinek albo co scenę (to drugie jest chyba lepsze). Jednak taki MG decydowałby przede wszystkim o elementach ważnych dla fabuły, nadprzyrodzonych i takich tam. Każdy gracz miałby prawo decydować o wielu mniejszych sprawach, włącznie z kierowaniem (do pewnego stopnia) innymi, nieaktywnymi bohaterami i (w większym stopniu) postaciami drugoplanowymi.

Jeszcze jedna rzecz to że większość odcinków koncentrowałaby się na wątkach pobocznych bądź rozwijała wątek główny w małym stopniu. Co trzy odcinki jeden z graczy mógłby bardziej zdecydowanie popchnąć fabułę do przodu (zatem każdy miałby jedną okazję na sezon). Każda postać mogłaby zginąć, jednak tylko w czasie ważnych wydarzeń w tych specjalnych odcinkach.


To tyle. Nie wiem, na ile te pomysły pasują do tej sesji. Jak już wspomniałem, wypisałem wszystko, abyście mogli sami zdecydować.
 
Yzurmir jest offline