Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 08-08-2004, 23:28   #10
Fistus
 
Reputacja: 1 Fistus ma wspaniałą przyszłośćFistus ma wspaniałą przyszłośćFistus ma wspaniałą przyszłośćFistus ma wspaniałą przyszłośćFistus ma wspaniałą przyszłośćFistus ma wspaniałą przyszłośćFistus ma wspaniałą przyszłośćFistus ma wspaniałą przyszłośćFistus ma wspaniałą przyszłośćFistus ma wspaniałą przyszłośćFistus ma wspaniałą przyszłość
Chyba WFRP. Jak zapewne każdy z was wie, mechanika nie jest najlepsza, ale świat jest wspaniały. Tego drugiego nie zmieniałbym za bardzo, ale to pierwsze tak. I właśnie w tej zmianie mechaniki odkryłem coś wspaniałego. Ona jest niesamowicie elastyczna, jeśli chodzi o przeróbki. U kogo nie grałem zawsze były jakieś 'house rules' i to wcale nie ujmowało grze, wręcz przeciwnie. Większość z tych zmian/dodatkowych zasad sprawiała, że gra u danego MG była niepowtarzalna, każdy mógł poprowadzić w swoim własnym stylu, dopasować mechanikę do swoich potrzeb, do swojej wizji najlepszego rpga . Zazwyczaj były drobne poprawki lub łatanie dziur, ale zdarzały się też przebudowy całego systemu rozwoju postaci (jak u mnie ). Dodatkowo ta (jeśli by się trzymać stricte zasad) 'nieciekawa' mechanika posiada w sobie ogromny potencjał związany z tworzeniem postaci. Po złamaniu kilku, nie tylko według mnie, bezsensownych reguł, jesteśmy w stanie stworzyć postać taką, jaką wymyślił sobie gracz, nie jesteśmy zmuszeni do wybierania jednej klasy/zawodu/etc. z wielu, ale możemy z łatwością dopasować umiejętności do bohatera, zachowując oczywiście zdrowy rozsądek, co pozwala w pełni odzwierciedlić zamierzenia gracza - jakie korzyści z tego płyną chyba nie musze mówić .
Podsumowując (bo widzę, że już się rozpędziłem ), dobry świat i bardzo elastyczna (w sensie możliwości zmian) mechanika.

Za najgorsze uważam systemy, z opisem świata w stylu: „Zwykłe fantasy / Fantasy z smokami. Magią i potworami / itp.” i do tego kulejącą mechaniką.

PS. Neuroshima też ma fajny, postapokaliptyczny świat z dodatkiem Molocha a i mechanika wydaje się prosta (nie grałem, znam tylko teorie )
 
__________________
"A flame which never dies, but brightens with the passing of time."
Fistus jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem