Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 18-02-2011, 23:08   #8
Campo Viejo
Northman
 
Campo Viejo's Avatar
 
Reputacja: 1 Campo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputację
Przeczytałem pierwszy akapit i odpowiedzi do tematu; tylko na tyle starczyło mi dzisiaj czasu.


Cytat:
Wszyscy przepychali się między sobą, szukając ostatnich wolnym miejsc. Po chwili każdy już siedział i czekał na rozpoczęcie walki. Byli tu mężczyźni, kobiety, a nawet dzieci, które nie powinny oglądać takich widowisk. Wszystkie miejsca były zajęte,
- powtórzenia

Cytat:
Arena zaczęła się zapełniać
– znaczy się rozumiem była raczej pusta jeszcze przed chwilą (narrator jest obserwatorem tego pierwszego kadru)

Cytat:
Wszyscy przepychali się między sobą
- teraz już jestem pewien, że arena była stosunkowo pusta, bo wszyscy się przepychali ("między sobą", chyba jest niepotrzebne, bo między "kim innym" mieli by się przepychać? Między innymi?

Cytat:
,szukając ostatnich wolnych miejsc
– no i tutaj wizja tej sceny lgnie w gruzach, okazuje się, że nie wszyscy się przepychali, a arena była już prawie zapełniona, skoro zostały ostatnie wolne miejsca – reszta musiała być przecież zajęta.

Cytat:
Po chwili każdy już siedział i czekał na rozpoczęcie walki.
Po chwili - arena musiała być doprawdy stosunkowo niewielka, jak audytorium może, żeby tłum zdążył po chwili się usadowić,

każdy już siedział – to tylko w teatrze przechodzi, gdzie ma się wykupiony rząd i numer miejsca, żeby wszyscy usiedli jak zegarku na swoim miejscu; pośpiech i przepychanka sugerowały raczej małe zamieszanie na widowni,

wszystkie miejsca były zajęte – skoro każdy siedział potwierdza to teorię, że nie było miejsc stojących, co dopełnia teatralności tej sceny, sztucznawej może trochę? Jesli to zamierzone, to może warto byłoby opisać kim jest ta widownia? Sama arystokracja?

Opis moim zdaniem po prostu trochę nieudany. Lubię wyobrażać sobie oczyma narratora, to co kreśli słowami i tutaj nie potrafiłem. Już lepiej bym zrozumiał: "Arena w okamgnieniu zapełniła się po brzegi niecierpliwym tłumem."

Cytat:
Każdy element jego zbroi był krwistoczerwony. Hełm przypominał smoczy łeb i chyba dlatego jego posiadacz był zwany Smokiem.
- powtórzenia,

Cytat:
W prawej ręce trzymał długi miecz o czarnym ostrzu, pokrytym jakimiś runami.
„jakimiś” jest imo zupełnie nie pasującym zabiegiem, dlatego z użytym wcześniej „chyba dlatego”, sugerującym, że narrator nie jest wszechwiedzący, użyłbym raczej „tajemniczymi”, bo opis Smoka jest dość szczegółowy, a „jakimiś” nasuwa skojarzenie, że narrator jakoby niedowidzi...

Cytat:
Ciągle patrzył w kierunku wielkich, drewnianych drzwi i czekał, aż zostaną one otwarte. Nie musiał długo czekać, bo po kilku minutach drzwi otwarły się.
– powtórzenia i kulawy styl, również "ciągle" i "nie musiał długo" gryzą się.

Cytat:
Dobra, dodałem akapity i poprawiłem kilka literówek, bo wszyscy o tym pisali.
Najbardziej wartościową krytyką do tej pory jest wypowiedź JanPolak; bardziej nią weź sobie do przemyślenia jak porady o formatowanie tekstu. Dobry pisarz powinien, choć nie musi się znać na edycji, ale na pisaniu owszem. Odniosłem wrażenie, że wnioski wyciągasz tylko z literówek, choć mylić sie mogę, bo edytujesz jak się zdaje tekst na bieżąco, a ja nie miałem okazji przeczytać tego fragmentu książki w zapisie pierwotnym. BTW w drugim zdaniu jest literówka. Wydaje mi się też, że dwa pierwsze przecinki są błędnie zapisane, ale mogę się mylić.

Pzdr.
 
__________________
"Lust for Life" Iggy Pop
'S'all good, man Jimmy McGill

Ostatnio edytowane przez Campo Viejo : 18-02-2011 o 23:13. Powód: literówki
Campo Viejo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem