Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 19-04-2011, 17:22   #53
Alaron Elessedil
 
Alaron Elessedil's Avatar
 
Reputacja: 1 Alaron Elessedil ma wspaniałą reputacjęAlaron Elessedil ma wspaniałą reputacjęAlaron Elessedil ma wspaniałą reputacjęAlaron Elessedil ma wspaniałą reputacjęAlaron Elessedil ma wspaniałą reputacjęAlaron Elessedil ma wspaniałą reputacjęAlaron Elessedil ma wspaniałą reputacjęAlaron Elessedil ma wspaniałą reputacjęAlaron Elessedil ma wspaniałą reputacjęAlaron Elessedil ma wspaniałą reputacjęAlaron Elessedil ma wspaniałą reputację
Cytat:
No nie wiem, może dlatego, że w czasie wojny wymordowano większość naukowców, nauczycieli, urzędników, oficerów, przedsiębiorców, a ofiarami padli również ludzie kultury, a w czasie budowania socjalistycznego raju ci, którzy przeżyli byli prześladowani i zahukani, a na ich miejsce przyszła elita z awansu, obrazowańszczina i zwykłe bydło, których jedyną kwalifikacją była wierność partii?
No tak, wybacz, zapomniałem, że przedwojenna inteligencja urodziła się już genialna, bez potrzeby uczenia się od kogokolwiek.
Zapomniałem też, że jest całkowita degradacja nauki i odchodzi się od niej, kierując umysłem w kierunku praczłowieka.
Masz całkowitą rację, nikt nie zajmuje ich miejsca, zaś sowieci wybili wszystkich tych, sławionych przez ciebie, bogów.
A to, że, przykładowo, Jacek Karpiński przeżył również PRL, to zwyczajna bujda wciskana przez przez towarzysza Stalina.


Cytat:
Skąd takie coś?
"Nie można oczekiwać dogonienia stawki w krótkim czasie jednego pokolenia od zakończenia II Wojny Światowej."

Stąd.


Cytat:
Wchodzisz w nibyfilozoficzne rozważania
W takim razie wyłożę jak krowie na miedzy, bo wiedzę, że tak właśnie trzeba, być zrozumiał o co chodzi.
To, że teraz jest tak, nie znaczy, że za 50 czy 100 lat nie będzie inaczej.
Na podstawie teraźniejszości nie jesteś w stanie określić zdarzeń, które będą miały wtedy miejsce.
Jeśli dalej sądzisz inaczej, to skończ z jasnowidztwem. Lub czarnowidztwem, jak kto woli.


Cytat:
Tylko co to zmienia?
To zaszło głębiej niż myślałem. Najpierw musisz wiedzieć, czym jest definicja. Zapoznaj się z tym słowem, potem się wypowiedz.


Cytat:
Którą to nazywa się Polskimi Termopilami? Ciekawe skąd ta nazwa. A tak, podobnej sztuki dokonali Grecy ponad dwa tysiace lat wcześniej. Rzeczywiście, polska niepowtarzalność.
Chylę czoło przed wielkością geniuszu, jaki pragnie oświecić mój rozum.
Niechaj światło twej wiedzy spływa na mnie, bym mógł się kąpać w wiedz, którą posiadam od dawna.

Tak się składa, że bitwa pod Wizną jest jedną z najlepiej znanych mi bitew, więc nie jesteś w stanie mnie nią zaskoczyć. Szczególnie sypiąc tak trywialnymi i żałosnymi próbami ośmieszenia, serwując wiedzę, która skłoniła mnie do zainteresowania się bitwą.

Ponadto dowodzisz jedynie swojego braku czytania ze zrozumieniem, ponieważ moim celem nie było pokazanie niepowtarzalności, lecz ogromnej bitności.


Cytat:
Ta sama Francja razem z Niemcami urządziła sobie Verdun, czyli bodaj jedną z najkrwawszych bitew w historii. Która do dzisiaj jest symbolem mi.n bohaterstwa ich żołnierzy.
No patrz, jak Termopile...


Cytat:
Możesz wymieniać co chcesz, ale nie da się udowodnić tej rzekomej wyższości w męstwie i bitności Polaków nad innymi narodami, bo nie istnieje.
Dobrze, ty pokazuj dowody bitności Francuzów, ja będę przytaczał kolejne, lecz ze strony Polski.

Napoleonowi przy odwrocie z wyprawy na wschód, zostali w sporej części Polacy. Reszta zginęła. Zapewniam, że nasi rodacy nie chowali się za plecami Francuzów.

Teraz coś prostego. Bitwa pod Grunwaldem - jedna z największych bitew średniowiecza.

Ile państw może powiedzieć, że zdobyło Moskwę? Może mówi coś bitwa pod Kłuszynem?


Cytat:
Bo tak myślę i nie mogę dojść, cóż zmieniło PW w tej wojnie: odzyskali stolicę? Nie. (...) No to może chociaż na ustalenia dotyczące powojennych losów Polski? Nie.
"Powstanie Warszawskie miało pozytywny wpływ nie na sytuacją polityczną bądź gospodarczą."

Czytanie, to taki bardzo interesujący proces, wiesz? Czytanie ze zrozumieniem, to jeszcze fajniejsza sprawa.

Jak ja otwarcie mówię, że zgadzam się z tym, iż nie było żadnych korzyści politycznych, gospodarczych, to naturalnie jakiej odpowiedzi mogę oczekiwać?
No naturalnie dowodów na to, co powiedziałem, przedstawionych tak, jakbym był takiemu zdaniu przeciwny.

To nazywa się wyważaniem otwartych drzwi. To taka metafora.


Cytat:
Widać, że Polakom najlepiej wychodzi narzekanie na siebie nawzajem.
Tu masz rację.
Co prawda, powinno się tępić przekonania podobne do przeświadczenia o wyższości "rasy" własnej nad innymi, bo drugiego Adolfa nie potrzebujemy.
Problem polega na tym, że ci przeświadczeni o beznadziejności Polski i narzekający na nią bez przerwy, również tak uważają, tępiąc osoby doceniające zasługi ojczyzny, nie odróżniając ich od ślepych wielbicieli przekonanych o wyższości własnej nacji w każdej kwestii.


Jeśli chodzi o wypowiedź Matyjasza, to ciężko cokolwiek dodać, ponieważ wyraził się bardzo precyzyjnie.
Nie ma czego uzupełniać


Cytat:
Choć chyba nie ma po co, bo, jak widzę, jedno z wielu tragicznych wydarzeń w naszej historii, miast stać się przestrogą dla przyszłych pokoleń, przerabiane jest na szopkę, względnie popkulturowy event czy jakoś tak.
Proponuję skończyć z gołosłownością.


Cytat:
<to tak odnośnie niepotrzebnych emocji, których Ty nie wprowadzasz>
Panicz, ja też jestem przeciwny hipokryzji, ale trochę prawdy jest w wypowiedzi Anonima.
Cohen wyraźnie próbuje obrazić wszystkich, którzy mają przeciwne zdanie niż on, wyraża się... z resztą każdy widzi jaki ton pobrzmiewa z jego postów.
Zauważył to również Piter.

Obecnie dyskusja jest emocjonalna, bo Cohen dostaje to, co dawał innym. Co dawał, da się zobaczyć w większości jego postów.


Odnośnie postu Pitera.
Nie da się kłócić z wysuniętymi argumentami. Nie ma nawet po co, bo zgodnie z tym, co wiem o Powstaniu Warszawskim, jak najbardziej ma rację.
Szczególnie popieram końcówkę jego posta.

Dlatego też skomentuję post Anonima, by przy cytatach z wypowiedzi jego poprzednika nie pisać "tak", "masz rację", "popieram", "zgadzam się".


Cytat:
Wcześniej napisałeś, że spontaniczne powstanie i tak by wybuchło prędzej czy później i to tak średnio współgra z tym nowym zdaniem.
Wiesz, nie koniecznie.
Piter powiedział, że decyzja o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego była błędna.
Jednakże z dalszej części wypowiedzi wynika, iż chodziło o rozpoczęcie Powstania w czasie, w którym wybuchło i z tą taktyką oraz strategią, jaką dowódcy obrali.


Cytat:
"Jakieś mity" to wolność? Niezależność? Niepodległość? Wolność to podstawowy składnik człowieczeństwa.
Tak, prawda. Wolność, niezależność i niepodległość, to nie "jakieś mity".
Niemniej jednak ja zrozumiałem to inaczej. Według mnie "mit" jest użyty w sensie niemożliwości osiągnięcia owej wolności, niezależności oraz niepodległości poprzez ten, a nie inny zryw.


Cytat:
Która wojna nie była polityczna? Która bitwa była apolityczna? Wojsko to nie maszyny, które nie mają ideologii.
Również nie o to chodziło.
Politycy nie znają się na wojnie w tym stopniu, co wojsko. Dlatego też planu bitew nie powinny sporządzać osoby nie znające się na tym lub znające się mniej niż specjaliści bądź osoby znające się na rzeczy.
Nie powinni również naciskać na przyspieszenie. Z tego samego powodu.


Cytat:
No tu już wchodzimy na teraźniejszą politykę.
Nie do końca politykę, lecz z pewnością teraźniejszą
Sam jednak przyznasz, że ciężko temu odmówić racji.


[quote]Zresztą nawet jeśli nazywasz Powstanie Warszawskie "nauczką" to chyba powinieneś też wiedzieć o późniejszych "nauczkach".[quote]

Piter napisał, że jest ona "kolejna", czyli uwzględniał pozostałe


Cytat:
Sprawa jest polityczna. I zawsze jest, a nie "robi się".
A to już niepotrzebne, nic nie wnoszące do żadnego tematu, czepialstwo.


Ja sam zapałałem chęcią do pożyczenia od kolegi "Powstania '44" Normana Daviesa
 
__________________
Drogi Współgraczu, zawsze traktuję Ciebie i Twoją postać jako dwie odrębne osoby. Proszę o rewanż. Wszystko, co powstało w sesji, w niej również zostaje.
Nie jestem moją postacią i vice versa.

Ostatnio edytowane przez Alaron Elessedil : 19-04-2011 o 17:33.
Alaron Elessedil jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem