Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 05-05-2011, 00:12   #32
malahaj
 
malahaj's Avatar
 
Reputacja: 1 malahaj ma wspaniałą reputacjęmalahaj ma wspaniałą reputacjęmalahaj ma wspaniałą reputacjęmalahaj ma wspaniałą reputacjęmalahaj ma wspaniałą reputacjęmalahaj ma wspaniałą reputacjęmalahaj ma wspaniałą reputacjęmalahaj ma wspaniałą reputacjęmalahaj ma wspaniałą reputacjęmalahaj ma wspaniałą reputacjęmalahaj ma wspaniałą reputację
Cytat:
A czym to niby różni się od "mechaniki mechaniki"?
Tym, że mechanika np DnD, czy WH stanowi pewną zamkniętą logiczną całość i wywalanie z niej pewnych rzeczy (czego nie sposób uniknąć, bo nie da się przełożyć w pełni "normalnej mechaniki" na PBF) psuje i zaburza ten układ, w efekcie czego BG zrobiony na super wojownika, opartego na pewnych mechanicznych aspektach staje się łamagą, bo akurat tych aspektów nie uwzględnia MG. To zaś prowadzi, do tego o czym pisałem wcześniej: gracz i MG mają zupełnie różny obraz możliwości swojego BG w świecie.

Cytat:
Nie-mechanika do łuskanie z historii. Wszystko co opiera się na jakiśtam statystykach/cyferkach/kropkach etc. jest mechaniką - mniej lub bardziej okrojoną ale jednak.
Sama KP, nie ważne taka czy inna, TO NIE MECHANIKA. Mechanika, zaczyna się, gdy się tych cyferek zaczyna używać. Jeśli ich się nie używa, to nic nie znaczą. Jaka jest różna, przy rozstrzygnięciu danego starcia, czy dany BG na BA na 5 czy na 8, skoro i tak rozstrzygasz na oko? Jaka jest różnica czy zainwestowałem w okazyjne ataki i walkę dwoma rodzajami broni, skoro i tak rozstrzygnięcie jest na oko, gdzie MG ocenia "na oko" jak jestem dobrym wojownikiem i na tej podstawie wymyśla wynik? Po co się wzajemnie oszukiwać? Czy nie lepiej dać potencjalnym graczom określić czy są kiepskimi/średnimi/dobrymi/mega wypas wojakami i już? Po co dawać jakiekolwiek cyferki, skoro piszemy tylko po to, aby fajną ułożyć historie albo poodgrywć postacie?

Cytat:
I to imo jest clue robienia karty; po to też sama każę ją robić.
KP ma służyć graczowi i MG w określenie "powera" postaci względem świata i innych BG. Jeśli każmy zrobić pełną mechaniczną KP DnD czy WH, to ona to właśnie określa. Stanowi pewien wspólny odnośnik, na podstawie którego można zaplanować jakieś działania, wiedząc z jakim ryzykiem czy szansą na sukces musimy się liczyć. Jeśli jednak gracz wie swoje a MG coś zupełnie innego, bo w sumie to ma w nosie te cyferki i sposób jak wzajemnie się wiążą z innymi cyferkami i zasadami, to nagle okazuje się zrobiłem coś zupełnie głupiego, ponieważ według "zdrowego rozsądku" MG to jest głupie a według zasad, którymi kierowałem się tworząc KP wręcz przeciwnie. O ile jeszcze w przypadku pisania opowiadania w myśl zasady stwórzmy fajną historię to mało ważne, to w przypadku, kiedy chcemy w coś GRAĆ, to już fajne nie jest. O sytuacjach kiedy dwóch BG staje na przeciw siebie, lub stara się sobie nawzajem w czymś przeszkodzić nawet nie wspominam.

Osobiście, widząc daną rekrutacje, chciałbym wiedzieć czy będziemy grali czy opowiadali, a skoro MG pisze, że jednak będziemy grali, to według jakich zasad i skoro już to ustaliśmy, to się tego trzymamy a nie gracz zna inne zasady a MG inne. I tak wiadomo, że MG ma zawsze racje ale tez wiadomo, ze gracz jak się zniechęci, to sesje zleje, albo straci do niej zapał i całość upadnie, ze szkodą dla wszystkich. IMO dogadanie takich rzeczy na samym początku, daje dużo większą szanse na to, że dana sesja nie zakończy się jak wiele innych w śmietniku. Tu zaś kłania się sprawa dokładnego sprecyzowania owych zasad, tak aby dało się je w realiach grania przez forum wykorzystać i stosować
 
__________________
naturalne jak telekineza.

Ostatnio edytowane przez malahaj : 05-05-2011 o 00:22.
malahaj jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem