Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 27-06-2011, 12:00   #19
Avaron
 
Avaron's Avatar
 
Reputacja: 1 Avaron jest po prostu świetnyAvaron jest po prostu świetnyAvaron jest po prostu świetnyAvaron jest po prostu świetnyAvaron jest po prostu świetnyAvaron jest po prostu świetnyAvaron jest po prostu świetnyAvaron jest po prostu świetnyAvaron jest po prostu świetnyAvaron jest po prostu świetnyAvaron jest po prostu świetny
Naprawdę nie wiem skąd wzięło się przekonanie o tym, że SW nie nadaję się do systemów realistycznych? Zresztą, który system rpg nadaje się do realistycznego odwzorowania rzeczywistości. To, że w mechanikę wpisana jest możliwość czarowania i dokonywania czynów heroicznych nie oznacza jeszcze, że nie można za jej pomocą grać w klimatach low magic, czy w czasach współczesnych. Jeszcze raz to mistrz gry wraz z graczami ustala konwencję. Dla przykładu w SW istnieje przewaga Akrobata, pozwala ona między innymi na wykonywanie akrobatycznych sztuczek. Jako mistrz mogę zweryfikować do czego ta przewaga może być użyta. Gdy będziemy grać w stylu filmów wuxia, to dzięki niej gracz będzie mógł dokonywać np. spektakularnych skoków. Ale już w klimacie kryminału noir pozwoli na wspięcie się po ścianie, albo balansowanie na skraju dachu wieżowca. To że mechanika coś umożliwia, nie oznacza, że równocześnie to narzuca.

Pełna narracja wyklucza element gry z rozgrywki. Ktoś kto prowadzi narrację nie gra w rpg tylko prowadzi rodzaj zabawy fabularnej, która jednak grą nie jest. Gra musi posiadać zasady.

Widzę, że wyraziłem się nie do końca jasno zablokowane są specjalne umiejętności wynikające bezpośrednio z doświadczenia postaci, które ta powinna zdobyć w trakcie sesji. Umiejętności zwykłe nie są blokowane w żaden sposób i już na początku można posiadać je w najwyższej wartości (kosztem rzecz jasna innych). Zresztą nic nie stoi na przeszkodzie rozpoczęcia gry z doświadczonymi bohaterami. Kwestia do uzgodnienia.

W podanym przez Ciebie przykładzie naprawdę nie widzę wielkiego pola do kombinacji. Ot po prostu przed tworzeniem postaci informuję graczy, że taka umiejętność jak Wiedza - Mity Cthulhu jest dla nich na starcie niedostępna. Tyle.

BTW nie wiem czy wiesz, ale jednym z bardziej popularnych settingów do SW jest właśnie Realms of Cthulhu. Bardzo fajna nakładka na SW pozwalająca bez problemu oddać klimat Zewu.
 
__________________
"Co będziemy dzisiaj robić Sarumanie?"
"To co zwykle Pinki - podbijać świat..."
by Marrrt
Avaron jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem