Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 28-06-2011, 18:45   #24
Tadeus
 
Reputacja: 1 Tadeus ma wspaniałą reputacjęTadeus ma wspaniałą reputacjęTadeus ma wspaniałą reputacjęTadeus ma wspaniałą reputacjęTadeus ma wspaniałą reputacjęTadeus ma wspaniałą reputacjęTadeus ma wspaniałą reputacjęTadeus ma wspaniałą reputacjęTadeus ma wspaniałą reputacjęTadeus ma wspaniałą reputacjęTadeus ma wspaniałą reputację
Cytat:
Napisał Avaron Zobacz post
Mechanika jest niezwykle istotna dla klimatu. Kiedyś również twierdziłem, że mechanika znaczy niewiele, lub z goła nic. Swego czasu było to bardzo popularne (mam wrażenie, że w niektórych kręgach dalej jest) stwierdzenie. Mam wrażenie, że ukuto je na potrzeby czasów gdy dostępne były jedynie systemy o tak kiepskich mechanikach, że jedynie ich odrzucenie, lub zmodyfikowanie gwarantowało dobrą zabawę. Tyle że te czasy już minęły, a pewne doświadczenie jakie udało mi się zdobyć bardzo negatywnie zweryfikowało tą tezę. Mechanika ma kapitalne znaczenie i powinna wspierać prowadzącego w tworzeniu klimatu...
Twierdzisz więc, że przez te wszystkie lata, w których ty i dużą część rpgowego świata rezygnowaliście z mechaniki, robiliście sobie straszną krzywdę i nawet tego nie zauważyliście? A ty ostatnio dostałeś olśnienia i ogłaszasz wszystkim jaki jest jedyny właściwy i najlepszy sposób grania w RPG?

Prawda jest taka, że każdy ma etapy, zachciewajki i zmieniające się preferencje. W pewnym statdium ma się ochotę na narrację, w innym chce się grać w 100% zgodnie z mechaniką. Ja napalony na turlanie i zasady byłem na przykład przy Wolsungu i Star Wars Saga Edition, ale już znowu mi przeszło. W życiu nie wpadłbym jednak na pomysł, by twierdzić, że coś jest lepsze, gorsze, albo jedyne właściwe.

Poza tym - autorzy co lepszych podręczników otwarcie piszą w nich, że zawartość książki to tylko ich propozycja i by brać z tego tylko co pasuje i bawi. Jedynie chyba w Klanarchii na co drugiej stronie można było dowiedzieć się, że omijając cokolwiek z tego wiekopomnego dzieła popełnia się grzech ciężki!
 
Tadeus jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem