Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 08-07-2011, 18:42   #6
tweet
 
Reputacja: 1 tweet nie jest za bardzo znany
Cytat:
Napisał Radagast Zobacz post
Uważam, że ten zapis autorski nie jest czytelny, ani wygodny. Jeżeli te wielokrotności 3 mają jakieś głębsze zastosowanie (typu Neuroshimowy suwak), to może być. W przeciwnym razie grupowanie "kropek" po trzy (bo do tego się to sprowadza) nie ma sensu. A wyobraź sobie zmniejszenie umiejętności (z jakiegokolwiek powodu) i wymazywanie jednej trzeciej kółka (które przecież nie może być duże, bo tych umiejętności jest co najmniej kilka).

Zapis kropkowy odradzam przy 9 rangach umiejętności. Sądzę, że jest stosowalny w przypadku gdy rang jest MAKS 6 (a najlepiej 3~5).

Dlatego zagłosowałem na zapis liczbowy.

Inny zapis jaki mógłbym polecić? ... cokolwiek co ma uzasadnienie klimatyczne. Zamalowywanie ramion pentagramu (czyli odmiana kropkowego), więzienny (cztery kreski pionowe, piąta po skosie - de facto inny sposób zapisu liczb), liczby rzymskie, czy cokolwiek innego. Może być też zapis słowny (w Wiedźminie są określenia na każdą rangę (od 1~5), w Dzikich Polach jedno określenie na kilka rang), albo słowno -liczbowy (ale wtedy prawdopodobnie sprawdzi się też to, co zaproponowałeś).
Spadek umiejętności należy raczej do skrajnych przypadków - w razie czego można zmazać całą kropkę (w sumie nie wymaga to więcej wysiłku aniżeli w WoDzie) a następnie uzupełnić braki. Tak to sobie wyobrażam

Właśnie ze względu na sporą liczbę kropek w przypadku umiejętności do 9 rang pojawił się pomysł na ten nietypowy zapis. Po zastosowaniu, kropki zajmują mniej miejsca niż na karcie z Maskarady.

Słowne oznaczenia rang są prawie w każdej grze fabularnej - jako opis poszczególnych rang (początkujący, mistrzowski, etc.). Na karcie do Wiedźmaka i tak trzeba wpisywać liczby. Opis rang znajdzie się również w autorce.

Dziękuję za niezwykłe propozycje. Ciekaw byłem co też takiego mogą wymyślić inni w tym temacie.

Cytat:
Napisał JohnyTRS Zobacz post
Przy systemie kropkowym istnieje możliwość pomyłki przy zliczaniu (niedokładnie spojrzysz, jedna kropka się zetrze przez przypadek, gracz wyrysuje kropki zbyt blisko siebie i będą się zlewały...)

Twój system z trzema potórjnymi polami ma ta samą wadę jak system kropkowy - opiera się na wielku takich samych znaczkach, przez co potrzebna jest dokładność wypełniania karty.

System liczbowy na Kartach postaci jest po prostu bezpeiczniejszy (mówię o sesjach w realu, gdzie PDki powodują ciągły ruch wartości w cechach etc, przez co zapisy są weykonywane głównie ołówkiem).
O, i o to właśnie mi chodziło. Nie zauważyłem tej wady fabrycznej. Pewnie dlatego, że jako MG należę do porządnych i swoich graczy uczulam na dbałość. Twój post otworzył mi oczy

Autorski zapis ma wady - co widać gołym okiem. Jaką wielkość wg Was powinny mieć te pseudokropki żeby je zniwelować na tyle, by nie przeszkadzały? Czy ma to sens?
 

Ostatnio edytowane przez tweet : 08-07-2011 o 18:48.
tweet jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem