Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 16-07-2011, 18:11   #128
Toho
 
Toho's Avatar
 
Reputacja: 1 Toho wkrótce będzie znanyToho wkrótce będzie znanyToho wkrótce będzie znanyToho wkrótce będzie znanyToho wkrótce będzie znanyToho wkrótce będzie znanyToho wkrótce będzie znanyToho wkrótce będzie znanyToho wkrótce będzie znanyToho wkrótce będzie znanyToho wkrótce będzie znany
Lista ziół od Miriam Złotej

Faethor, Helga

Lista ziół otrzymana od Miriam Złotej zawierała nie tylko obiegowe, powszechnie znane nazwy, ale także ich odpowiednik w klasycznym, opis zbieranej części rośliny oraz ewentualne uwagi.
Cytat:
Lista ziół
1. Zdrowy oddech, Ocucenie, Salwort. Niewysokie zioło o kwiatach żółtych, koszyczkowych; lancetowatych liściach z niebieskimi żyłkami. W pobliżu lubią się znajdować mrowiska. Zebrać całe ziele wraz z korzeniem.
2. Żywokost, Tocantis. Ziele zwykle występuje w pobliżu dębów i brzóz. Wysokie, chude wręcz patyki, które połamane pachną nieco kwaśno. Kwiaty niepozorne białe z małymi rudymi plamkami. Liście podobne do pokrzywy. Uwaga - kujące. Zebrać dolną część ziela wraz z korzeniem.
3. Serce kapitana, Cordis, Roślina występuje w przecinkach leśnych, wzgórzach - lubi światło i wodę. Roślina niewysoka o grubych na dwa palce łodygach, które porasta coś na kształt zielonej sierści - tzw. włoski. Podobnie liście - niezbyt duże, sercowate - pokryte są zielonymi włoskami. Kwiaty ma żółte lub żółto-pomarańczowe. Pachnące mocno miodem. Zbieramy same liście.
4. Jemioła, Viscum album . Jest półpasożytem, bo rośnie na drzewach, zwłaszcza liściastych, jak topola, brzoza, dąb i czasem też na sośnie, żywiąc się częściowo ich sokami.Jemioła pospolita jest krzewinką zimozieloną, dwupienną (jeden męski, drugi żeński). Rozgałęzia się zawsze parami. Liście grube, skórzaste, po dwa lub trzy na szczytach pędów, nasadą zrośnięte, podłużne i jajowate. Kwiaty, wyrastające po dwa lub trzy w kątach rozwidlających się pędów, są podobne do pączków na drzewach owocowych. Zbieramy ulistnione szczyty pędów (bez owoców).
5. Pięciornik kurze ziele Potentilla erecta . Pospolita, wieloletnia roślina zielna. Spotyka się ją w zaroślach, na torfowiskach i wilgotnych łąkach. Jest rośliną typowo kłączastą. Kłącze jest bulwiaste, zgrubiałe lub walcowate, w przełomie czerwonobrunatne. Na wiosnę wyrastają z kłącza drobne, trójdzielne liście o długich ogonkach. Zbieramy tylko kłącze.
6.Bylica piołun, Piołun, Psie ziele , Artemisia absinthium . Rośnie w grupie, tworząc tzw. "zarośla". Łodyga bruzdkowana, z czasem jej nasada drewnieje, silnie rozkrzewiona. Liście mają długie ogonki i są potrójnie pierzastodzielne. Kwiaty tworzą koszyczek – drobny, kulisty, zwisający, zawierający wyłącznie kwiaty rurkowate, drobne i żółte. Zbieramy całe ziele.
7. Kąkol polny, Korzenie Kainowe, Agrostemma githago. Roślina sięgająca do pasa, o wzniesionej, rozgałęziającej się łodydze. Występuje głównie w uprawach rolnych, rzadziej w lasach. Pojedyncze kwiaty wyrastają tylko na szczytach łodyg i z kątów liści na długich szypułkach. Kwiaty składają się z dużych i długich owłosionych ząbków o trójkątnym kształcie. Zbieramy całą roślinę


P.S. Moi drodzy. Ucieszę się, jeżeli uda się wam zebrać po jednej sztuce każdej z roślin. Wiem, że czekające was zadania nie zawsze będą stały w zgodzie z moją listą, ale wiem, że dołożycie wszelakich starań by znaleźć odpowiednie zioła.
 
__________________
In vino veritas, in aqua vitae - sanitas
Toho jest offline