Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 19-08-2011, 19:51   #21
Yzurmir
 
Yzurmir's Avatar
 
Reputacja: 1 Yzurmir ma w sobie cośYzurmir ma w sobie cośYzurmir ma w sobie cośYzurmir ma w sobie cośYzurmir ma w sobie cośYzurmir ma w sobie cośYzurmir ma w sobie cośYzurmir ma w sobie cośYzurmir ma w sobie cośYzurmir ma w sobie cośYzurmir ma w sobie coś
Łagi: system testów przeciwstawnych, jak jest teraz, nie jest skomplikowany sam w sobie. Ale mnożenie czy dzielenie też nie jest skomplikowane, a jednak z zasady nie używa się tych operacji w systemach RPG.
Myślę, że w tym pomyśle są dwa źródła potencjalnego zamieszania na sesji:
  1. Trzeba odejmowac dwa razy. Najpierw muszę odjąc 50 od cechy BN-a, potem odjąc wynik tego działania od cechy BG. A może odwrotnie? I zaraz, w obu przypadkach odejmujemy czy może...? Oczywiście przesadzam, ale chodzi mi tylko o to, że łatwo pomylic tę formułę.
  2. Trzeba odejmowac wartości ujemne, czyli tak naprawdę dodawac. Prosta matematyka, ale najpierw spojrzałem na te wzory i pomyślałem "co?". Mogę się założyc, że pojawiłyby się rozmowy (zwłaszcza z nieobeznanymi z systemem, a w dodatku leniwymi, graczami) w stylu: "dobra, to teraz odejmuję, tak? Nie, to jest modyfikator, więc dodaję... Na pewno? Ale zaraz, bo jak najpierw odejmę tamto, to...".

Zdecydowanie prostszy był pierwszy system, w którym zawsze dodawaliśmy i w połowie przypadków dodawaliśmy tylko proste 50. Przy tym dodawanie jest łatwiejsze od odejmowania, więc nawet jeśli musielibyśmy dodac cechę gracza do rzutu kostką (albo odwrotnie), to byłoby to mniej wkurzające niż odejmowanie modyfikatora od cechy gracza.

***

Arvelus: i zmuszac graczy do potęgowania co każdą sesję, w której dostają PD? Meh. Dzielenie albo mnożenie jeszcze przejdzie, potęgi zdają się byc trochę ekstrawaganckie. Jestem też pewien, że mnóstwo osób się oburzy na myśl o używaniu kalkulatora na sesji... Gdy wszystko powinno miec miejsce w mrocznej piwnicy przy blasku pojedynczej świecy albo coś.

***

PS. Przepraszam za c.
 
Yzurmir jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem