Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 10-03-2012, 12:37   #31
Pafnucy
 
Pafnucy's Avatar
 
Reputacja: 1 Pafnucy ma w sobie cośPafnucy ma w sobie cośPafnucy ma w sobie cośPafnucy ma w sobie cośPafnucy ma w sobie cośPafnucy ma w sobie cośPafnucy ma w sobie cośPafnucy ma w sobie cośPafnucy ma w sobie cośPafnucy ma w sobie cośPafnucy ma w sobie coś
No to czas na obiecane wyliczenia

Przypomnę, że chodziło nam o czas przebycia kuriera na trasie Zutsen - Lieske (Talabecland). Zakładam, że nie będzie podejmowane ryzyko aby puścić kuriera przez lasy u podnóża Wzgórz Farlica. Tak że kurier pojedzie wzdłuż rzeki Kolpin do Trebbus, potem do Meissen by udać się do Hermdort i potem już Starą Leśną Drogą do Lieske. Daje nam to trasę około 250 km.

Posiedziałem trochę w literaturze i znalazłem informacje w książce pt. "Schyłek średniowiecznej Europy". Jest tam rozdział autorstwa Myśliwskiego "Handel Europy w późnym średniowieczu". Tam można znaleźć informacje o tym, że w XIV i XV wieku konni kurierzy wiozący ważne dokumenty potrafili pokonywać 100 kilometrów dziennie. Dane te są na podstawie wpisów w kronikach miejskich. Skoro jest mowa o "nawet 100 km", więc dla bezpieczeństwa przyjmijmy 85

Jeśli spojrzymy na mapę topograficzną Imperium:
http://www.gitzmansgallery.com/Warha...ed%20Color.jpg
Na tej trasie nie ma raczej większego zróżnicowania terenu. Dlatego myślę, że tą średnią 85 km dziennie można przyjąć.

250 / 85 = 2.94 (w przybliżeniu).

Informacja wysłana z Zutsen do Lieske dojdzie trzeciego dnia.
 
__________________
Podpis usunięty z uwagi na regulamin forum
Pafnucy jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem