Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 16-12-2006, 23:42   #45
Yarot
 
Yarot's Avatar
 
Reputacja: 1 Yarot jest jak niezastąpione światło przewodnieYarot jest jak niezastąpione światło przewodnieYarot jest jak niezastąpione światło przewodnieYarot jest jak niezastąpione światło przewodnieYarot jest jak niezastąpione światło przewodnieYarot jest jak niezastąpione światło przewodnieYarot jest jak niezastąpione światło przewodnieYarot jest jak niezastąpione światło przewodnieYarot jest jak niezastąpione światło przewodnieYarot jest jak niezastąpione światło przewodnieYarot jest jak niezastąpione światło przewodnie
Trey - jako MG prowadzący sesję powinieneś założyć komentarze do sesji by można było tam umieszczać właśnie takie rozmowy jak ta. Tutaj jest rekrutacja, a ponieważ sesja się toczy, zatem rekrutacja zostanie zamknięta. Jeśli takie będzie Twoje życzenie, to ją się ponownie otworzy, chociażby w celu uzupełnienia liczby graczy. Dlatego czekam na Twoją decyzję - zamykamy czy nie? Ślij do mnie PW.
A co do sytuacji w sesji to popieram Potwora w części dotyczącej mistrzowania. Skoro coś już się zaczyna w przygodzie i gracze stoją przed faktem dokonanym, to powinno to zostać umieszczone w rekrutacji jako wstęp - wtedy każdy z graczy byłby przygotowany na to, co ją czeka na starcie. O prowadzenie się nie czepiam, bo to kwestia gustu i umiejętności - nie podlega dyskusji. Ale o potraktowanie graczy w taki sposób to już co nieco powiem.
Pamiętaj, że Ty jako MG jesteś tutaj by stworzyć wraz z graczami pewną opowieść. Opowieść złożoną ze szlachetnych czynów oraz podłych występków. Gra się toczy, by taką opowieśc stworzyć. Przygoda wymyślona przez Ciebie to tylko osnowa, a nie gotowa rzecz. Jeśli masz już koncepcję przygody łącznie z tym, kto przeżyje i kto w jaki sposób zginie, to już nie jest gra a odtwarzanie. Wyrzucanie graczy tylko dlatego, że chcą grać i nie iść tak, jak Ty chcesz, to dla mnie żaden argument, by tak postąpić. Jako MG musisz zareagować tak, by jednak osnowa się nie naruszyła i tworzyć zdarzenia takie, by ją trzymać w całości. Inaczej Ci się rozjedzie i tyle.
Ponadto zastosowałeś podział na dobrych i złych. Jak dla mnie odważnie, szczególnie jeśli chodzi o złe postacie. Złe postacie są najgorsze do prowadzenia dla Mistrza i odtwarzania dla gracza. Kierują się tylko własnym dobrem i własną ścieżką. Dla nich przygoda nie może być budowana jako uwolnienie księżniczki czy góra złota, bo będzie tak, jak było w sesji - odejdą sobie. I dlatego to właśnie postać potwora zagrała zgodnie z charakterem a ty jako Mistrz Gry dałeś plamę wyrzucając go z sesji.
Nikogo nie bronię ani nie atakuję. Stwierdzam to, co myślę o tej sytuacji i tyle. Można się ze mną zgodzić lub nie. Wtrącam swoje trzy grosze, bo widzę że dobrze by było, gdyby ktoś spoza sesji się wtrącił. Co niniejszym czynię i o przemyślenie prowadzenia apeluję (w części dotyczącej traktowania bohaterów graczy jak marionetki a nie jak wolnych ludzi). Przecież są sposoby, by graczy naprowadzić na "właściwy" trop, ale będzie to w zgodzie z przygodą oraz światem w którym się ona toczy. A właściwie wprowadzone "naprowadzanie" nawet nie będzie odczute przez graczy. Tyle ode mnie.
Proszę o odpowiedź w sprawie rekrutacji i stworzenie komentarzy do sesji, gdzie ewentualnie ta dyskusja będzie się mogła toczyć. Podobnie jak i inne dyskusje w ramach sesji "Światło i Mrok"
Pozdrawiam
 
__________________
...and the Dead shall walk the Earth once more
_. : ! : .__. : ! : .__. : ! : .__. : ! : .__. : ! : .__. : ! : ._
Yarot jest offline