Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 10-12-2012, 09:08   #46
Pan Błysk
 
Pan Błysk's Avatar
 
Reputacja: 1 Pan Błysk ma wyłączoną reputację
Co do magii na Ardzie. Moje wnioski po lekturach książek Tolkiena są następujące. Nie istnieje tam magia w sensie takim jak rozumieją to np czarodzieje z D&D. Magia Ardy przypomina bardziej praktyki szamanistyczne lub podstawy kabały (sephiroty) lub onmyoudo. Podstawą jest fakt, że świat jest bezustannie kierowany przez duchy większe i mniejsze. I tak elfy przemawiają do duchów np ognia a te im odpowiadają tworząc efekt który z braku lepszego określenia ludzie nazwali magią. Gandalf będąc w rzeczywistości Majarem posiadał władzę nad większością mniejszych duchów.

Nie pamiętam która elfka ani kto pytał ją o magię, oburzyła się, że pytający nazywa magią zarówno sztukę elfów jak i moc Saurona. I słusznie Sauron a wcześniej Morgoth wymuszali posłuszeństwo kłamstwem i strachem. Jak więc widać z zasady różniły się te działania.

Co do krasnoludów. Stworzeni przez Aulego posiedli ogromną wiedzę z dziedziny swego stwórcy. Przez co ich magia skupia się na ziemi, metalu itp. Sztukę tą posiadły również elfy mieszkając w Valinorze i ucząc się od Potęg Świata.

Na koniec drobna uwaga. To co do tej pory napisałem może sprawiać wrażenie iż z magii mógł korzystać każdy kto potrafił komunikować się z duchami danego pierwiastka. Owszem każdy mógł przywołać tą moc jednak już tworzyć konkretne efekty mogli jedynie ci którzy znali świat i zależności jakie w nim panują. Stąd też magia Elronda była ograniczona do jego włości (może trochę przesadzam ale faktem jest, że tylko u siebie posiadał wielką moc ).

Tyle jeśli idzie o moje wnioski. I pewnie dlatego nie było żadnych informacji o gildiach magicznych czy też szkołach.
 
__________________
Jemu co góry kruszy jemu nie | Jemu co słońce jego zatrzyma jemu nie
Jemu co młot jego rozbija jemu nie | Jemu co ogień jego przerazi jemu nie
Jemu co głowę jego podnosi nad jego serce | Jemu diament
On diament

Ostatnio edytowane przez Pan Błysk : 10-12-2012 o 09:10. Powód: znikające n
Pan Błysk jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem